leczenie-nietrzymania-moczu
17 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Laserowe leczenie nietrzymania moczu
5 (100%) / 1 głosów

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka coraz większej grupy kobiet. Okazuje się, że aż 40% Polek powyżej 40. roku życia ma z tym problem. Mimo upływu lat wciąż jest to dla wielu osób sprawa wstydliwa, dlatego nie udają się z tym do lekarza, tylko czekają, aż problem minie sam. Tymczasem szybka diagnoza to szansa na błyskawiczne i bezproblemowe leczenie – np. z wykorzystaniem lasera.

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to metoda w zasadzie bezbolesna, która doskonale sprawdza się jako alternatywa dla zabiegów operacyjnych. Przynosi doskonałe rezultaty we wczesnych stadiach choroby lub wówczas, gdy z różnych względów operacji nie można wykonać. Zabieg z użyciem lasera jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą normalnie funkcjonować z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Na ogół przyczyna schorzenia jest ta sama – zwiotczałe mięśnie, które podtrzymują pęcherz w odpowiedniej pozycji, przestają pełnić swoją funkcję. Pęcherz z czasem obniża się, co nie pozwala na dokładnie zamknięcie cewki moczowej. To powoduje brak kontroli nad trzymaniem moczu. Wbrew powszechnemu przekonaniu problem ten nie znika sam, ale pogłębia się – mięśnie, które nie są stymulowane, wiotczeją i stają się coraz słabsze. Na tym etapie rekomendowane jest właśnie laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Ile trwa terapia?

Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu na ogół przeprowadza się tylko raz. Wykonują go kliniki medycyny estetycznej, takie jak na przykład Klinika Zawodny. Efekty odczuwalne są niemal od razu. Poprawie ulega kondycja tkanek, które są odpowiedzialne za prawidłowe podtrzymywanie pęcherza. Są one jędrniejsze i bardziej elastyczne. Dodatkowo, aby efekty utrzymały się jak najdłużej, pacjentki po zabiegu powinny regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Cała metoda jest bezbolesna i nie wymaga stosowania znieczulenia. Pacjentka nie musi się również do zabiegu szczególnie przygotowywać. Całość trwa około 30 minut. Celem laserowego leczenia nietrzymania moczu jest przywrócenie sprężystości mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. Kobieta może wrócić do swoich codziennych zajęć od razu po zabiegu. Czasem może pojawić się tylko przesięk surowiczy. Wówczas należy skorzystać ze zwykłych podpasek higienicznych. Ponadto eksperci zalecają, aby przez około 3 tygodnie po zabiegu unikać kontaktów seksualnych. W takiej sytuacji może bowiem dojść do podrażnienia okolicy poddawanej działaniu lasera.