badania-okulistyczne
11 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto zgłosić się na wizytę u okulisty i jakie badania wykonać?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy warto zgłosić się na wizytę u okulisty i jakie badania wykonać?

Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym jest bardzo ważne. Niestety wiele osób często o tym zapomina i planuje wizyty dopiero wtedy, gdy ma już bardzo duże problemy z widzeniem. Oczywiście to, jak często powinniśmy zgłaszać się na takie wizyty zależy od wielu czynników, m.in. wieku, posiadania zdiagnozowanych wad wzroku oraz ogólnego stanu zdrowia. W zależności od tych czynników różni się także zakres przeprowadzanych badań.

Częstość zgłaszania się na wizyty ze względu na wiek

To, jak często należy wykonywać wizyty kontrolne u okulisty zależy od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim od naszego wieku. Osoby młode, które dodatkowo nie mają i nie miały jeszcze żadnych kłopotów ze wzrokiem, mogą spokojnie odbywać takie wizyty raz na 2-3 lata. Taka częstość wizyt jest wystarczająca, żeby mieć pewność, że oczy są całkowicie zdrowe i nie zagrażają im żadne choroby czy schorzenia. U osób po 30-40 roku życia, które też nie miały jeszcze żadnych problemów ze wzrokiem, częstotliwość wizyt powinna być nieco większa, czyli raz na rok lub dwa lata.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, jednego z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów sprzętu optycznego i okulistycznego:

U pacjentów, u których nie zdiagnozowano wcześniej żadnej wady wzroku, stosuje się podstawowy zakres badań, czyli komputerowe badanie wzroku przy użyciu autorefraktometru, badanie ostrości widzenia z zastosowaniem tablicy okulistycznej, test Ishihary do badania zaburzeń widzenia barw oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Częstość wykonywania wizyt kontrolnych ze względu na wadę wzroku

Częściej na kontrolę u okulisty powinny zgłaszać się osoby, które już noszą okulary lub soczewki korekcyjne, czyli te, które mają już zdiagnozowaną wadę wzroku. W przypadku osób młodych, których oczy mają tendencję do pogłębiania wady wzroku, wizyty powinny mieć miejsce mniej więcej raz w roku. Taka wizyta nie wymaga robienia jakiegoś specjalistycznego zestawu badań. Zazwyczaj wykonywany jest zestaw standardowy, czyli badanie autrefraktometrem, tradycyjne badanie ostrości widzenia z wykorzystaniem tablic okulistycznych, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, test Ishishary oraz badanie dna oka. To ostatnie badanie zazwyczaj nie jest jednak wykonywane w trakcie każdej wizyty kontrolnej.