reumatollog
27 sierpnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto wybrać się na wizytę do reumatologa?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy warto wybrać się na wizytę do reumatologa?

Reumatolog to w dużym skrócie specjalista od autoimmunologicznych chorób tkanki łącznej. Istnieją dziesiątki tego rodzaju schorzeń, mogą zaś one dotknąć osób w każdym wieku – na półkę można odłożyć więc przekonania głoszące, że „reumatyzm to choroba ludzi starszych”. Po czym jednak zatem rozpoznać, że powinniśmy się wybrać właśnie do reumatologa? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Konsultacja reumatologiczna w ramach NFZ wymaga skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu. Skierowanie takie nie będzie potrzebne zaś w przypadku wizyt umawianych prywatnie, np. w placówkach takich jak Centrum Medyczne „Ultramedic” w Bielsku-Białej. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ im dłużej zwlekamy z odwiedzeniem reumatologa, tym gorzej.

Na zimne dmuchać

Coś, co początkowo powoduje nawet tylko lekki, mijający z czasem dyskomfort, może bowiem doprowadzić do zniszczenia tkanek stawowych, a w efekcie nawet do kalectwa. Nie bagatelizujmy więc opisanych niżej objawów. Jeżeli jako ich przyczynę wskazać możemy np. wcześniejsze przeciążenie lub uraz, będzie to sprawa raczej dla ortopedy niż reumatologa. Wizytę u tego drugiego warto jednak umówić jak najszybciej, jeśli problem pojawia się bez wyraźnego powodu – choćby tylko po to, aby wykluczyć inne dolegliwości.

Bóle w nadgarstkach albo drętwienie palców na przykład mogą być wywołane zbyt długim przebywaniem w pozycji zgarbionej (m.in. przy komputerze), kiedy to uciskane są pewne nerwy biegnące przez całą rękę. Jeśli jednak nie jest to nasz przypadek, wówczas zarówno ból, jak i drętwienie czy niemożność utrzymania przedmiotów w dłoniach zdecydowanie powinny nas zaniepokoić.

Kiedy wzmóc czujność

Bólowi towarzyszyć mogą ponadto obrzęk lub wysypka w okolicy stawu – często tylko jednego, rzadziej kilku. Początkowo zajęty może być na przykład jedynie lewy nadgarstek, w miarę rozwoju choroby reumatycznej wkrótce zapewne „dołączy” do niego prawy. Oprócz nadgarstków problem pojawić się może także w innych stawach dłoni, jak również w stawach śródstopia czy kolanach.

Inne objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u reumatologa, to trwające ponad tydzień ogólne zmęczenie, bóle stawów i mięśni (zwłaszcza ograniczające ruch), stany podgorączkowe (oraz podniesienie temperatury w okolicach zaczerwienionych stawów), zauważone zniekształcenie stawów lub ich sztywność o poranku, a czasem też zmniejszony apetyt. Na baczności powinny mieć się przede wszystkim osoby, których bliscy chorowali na stawy, jako że problemy te mogą być dziedziczne.

Samo nie przejdzie

Warto zdawać sobie sprawę, że dla schorzeń reumatycznych charakterystyczne są również okresy remisji i zaostrzeń. Oznacza to, że nawet jeśli po pewnym czasie dolegliwości ustępują, choroba wciąż może skrycie się rozwijać. Reumatolog jest w stanie natomiast ten rozwój powstrzymać, dobierając odpowiednie dla nas formy leczenia.