4 grudnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto usuwać zmiany skórne?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy warto usuwać zmiany skórne?

Różnego rodzaju zmiany skórne pojawiają się na ciele człowieka przez prawie całe życie. Mogą przybierać różną postać i barwę, dodawać uroku, ale też szpecić, a nawet być groźne. Istnieje kilka metod usuwania znamion, usuwa się je zaś z przyczyn kosmetycznych, profilaktycznych albo zdrowotnych. Nie każda zmiana jednak koniecznie kwalifikuje się do usunięcia. Kiedy warto więc je rozważyć?

Najlepszej rady zawsze udzieli nam lekarz dermatolog bądź chirurg , do którego udamy się na kontrolę stanu skóry. Powinniśmy to robić regularnie, przynajmniej raz do roku – na przykład po wakacjach. W przypadku osób o jasnej karnacji, ze skłonnościami do poparzeń, a także tych, w których rodzinie występowały przypadki raka skóry, częstotliwość ta może być nawet większa.

Na pewno zaś należy zgłosić się do lekarza, kiedy zaobserwujemy pojawienie się nowych znamion, a także zmiany w obrębie tych już istniejących, obejmujące kolor, kontur czy wielkość.

Również jeśli znamię zaczyna boleć, swędzieć lub krwawić, jest to sygnał do odbycia wizyty u lekarza  chirurga  – słyszymy w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Względy zdrowotne

Posługując się specjalistycznym sprzętem, takim jak dermatoskop czy wideodermatoskop, lekarz będzie w stanie przyjrzeć się znamieniu bardzo dokładnie, przy nawet 70-krotnym powiększeniu, i na tej podstawie ocenić, czy zmiana jest łagodna, czy może wykazuje cechy zezłośliwienia. W tym drugim przypadku, a także wówczas, gdy nie ma co prawda pewności, ale zachodzą dość mocne podejrzenia, znamię warto usunąć. Najlepiej metodą chirurgiczną, która pozwala pobrać materiał do histopatologicznego badania tkanki pod mikroskopem. Takie badanie rozwieje wszelkie wątpliwości.

Kwestia wyglądu

Niektóre zmiany skórne nie stanowią żadnego zagrożenia, ale zdarza się, że chcemy je usunąć z powodów estetycznych lub dla wygody. Wówczas możemy zrobić to także podczas zabiegu laserowego czy kriochirurgicznego (tzw. wymrażanie), po którym praktycznie nie ma śladów na skórze. Te sposoby niszczą zmienioną tkankę, nie da się więc jej później badać.

Na wszelki wypadek

Trzecią grupę stanowią znamiona, które same w sobie nie są groźne, ale ze względu na umiejscowienie z czasem mogą się w takie przeobrazić. Chodzi o zmiany usytuowane na obszarach narażonych na częste otarcia czy podrażnienia (np. pod szwami bielizny), a także w miejscach, w których trudno je kontrolować – jak choćby w okolicach genitaliów czy na owłosionej skórze głowy, gdzie dodatkowo wystawione są na bezpośrednie oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV. W przypadku takich zmian warto rozważyć profilaktyczne ich usunięcie, przy czym w kwestii wyboru najlepszej metody w danej sytuacji dobrze jest zdać się na opinię dermatologa.