pylek-pszczeli
28 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto sięgnąć po pyłek kwiatowy?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy warto sięgnąć po pyłek kwiatowy?

Chociaż to miód pozostaje najbardziej znanym produktem pszczelim, coraz częściej dostrzegamy zalety wosku czy pyłku pszczelego. Ten ostatni cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze względu na swoje unikatowe właściwości. Służy nie tylko do spożycia, ale także produkcji wyjątkowych kosmetyków. Zawarte w nim substancje odżywcze bardzo dobrze wpływają na cerę.

Czym jest pyłek pszczeli?

O pyłku kwiatowym słyszał niemal każdy, ale jeśli chcemy go używać, powinniśmy wiedzieć o nim nieco więcej. Pyłek ten to nic innego jak męskie komórki rozrodcze kwiatów – pozyskiwane przez pszczoły zbieraczki. Z niektórych roślin, takich jak łubin, mak czy kukurydza te pożyteczne owady zbierają wyłącznie pyłek kwiatowy – w przypadku innych pozyskują także nektar. Pyłek kwiatowy składowany jest w postaci tak zwanych obnóży, w której pszczoły przechowują go w celu zaspokojenia bieżących potrzeb pokarmowych ula oraz na wypadek braku pyłku kwiatowego w przyrodzie. Obnóża takie nazywane są pyłkiem pszczelim. Część pyłku pszczelego przetwarzana jest w pierzgę, która stanowi dobre źródło białka dla kolonii pszczół.

Pszczelarze mają możliwość pozyskania pyłku pszczelego, którego każdy ul produkuje od 1 do 7 kilogramów rocznie. Ma on postać małych ziaren o wymiarach od 2,5 mikrometra do 250 mikrometrów. Ich wygląd zależny jest od tego, z jakiego gatunku rodziny pochodzi pyłek. W jego składzie znajdziemy bardzo wiele różnego typu aktywnych biologicznie substancji. Jest ich ponad dwieście – enzymy, aminokwasy, sole mineralne, witaminy, kwasy tłuszczone, węgłowany, aminokwasy, flawonoidy czy białka. Najczęściej poleca się dodawanie go do jedzenia, dzięki czemu uzupełnimy nasz pokarm o wiele niezbędnych składników odżywczych oraz dobroczynne substancje, jednak na rynku znajdują się także kosmetyki zawierające pyłek pszczeli.

Działanie pyłku pszczelego w kosmetologii

W kosmetyki zawierające pyłek pszczeli możemy zaopatrzyć się w sklepie firmy Monicbeauty. Zawarte w nich ekstrakty mają niezwykle korzystne działanie na włosy i skórę. Kremy z pyłkiem wygładzają skórę, opóźniają procesy starzenia, przywracają elastyczność, a także stymulują do zachowania zdrowego wyglądu. Jeśli zaś chodzi o szampony zawierające pyłek pszczeli, ich działanie również jest wielorakie – choć trudno sobie to wyobrazić, pyłek pszczeli wpływa pozytywnie na niemal każdy aspekt naszych włosów. Regeneruje je, zwalcza łupież, zapobiega wypadaniu, a na dodatek odżywia tak włosy, jak i skórę głowy.