ortodonta
22 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy i dlaczego warto odwiedzić ortodontę?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy i dlaczego warto odwiedzić ortodontę?

Choć podstawą dbania o zęby są regularne wizyty u stomatologa, to niezwykle istotne jest również leczenie ewentualnych wad zgryzu – i to nie tylko z punktu widzenia estetycznego uśmiechu, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Przed czym może uchronić nas ortodonta, a także kiedy warto się do niego udać? Na te inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pierwsza wizyta u specjalisty od prostych zębów powinna mieć miejsce w okolicach 6. roku życia, nawet jeśli teoretycznie nic złego się nie dzieje. W tym wieku bowiem mleczaki zaczynają wypadać, a w ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Jest to więc doskonały moment, by fachowiec ocenił, jak zgryz będzie kształtował się w przyszłości oraz co można zrobić, by przebiegało to jak najlepiej.

Warto, by jakakolwiek profilaktyczna kontrola zgryzu nastąpiła jeszcze do ukończenia przez dziecko mniej więcej 13 lat, kiedy to proces wymiany uzębienia na stałe dobiega końca. Pozbycie się ewentualnych wad prawdopodobnie nie będzie jeszcze wówczas wymagać usuwania zębów (np. ósemek). Nie zawsze ono jest konieczne, ale im pacjent starszy, tym większe ryzyko, że okaże się to przydatne.

Nie tylko dla dzieci

Jak dowiadujemy się w Centrum Stomatologicznym „Ortodentis” w Łomiankach, w przeciwieństwie do wad postawy wady zgryzu da się skutecznie wyleczyć w praktycznie każdym wieku. Obecnie nikogo nie dziwi już widok osoby dorosłej z aparatem na zębach – dowodem dbałości o własne zdrowie i estetyczny wygląd. Skąd natomiast wiadomo, że warto odwiedzić ortodontę?

Na pewno dobrze jest to zrobić, jeśli jako dzieci nigdy nie byliśmy u tego specjalisty. Choćby po to, by usłyszeć, że wszystko jest w porządku i nie musimy się o nic martwić. Inny powód to oczywiście po prostu krzywe zęby, których wyglądu się wstydzimy – i które utrudniają utrzymanie higieny w jamie ustnej na odpowiednim poziomie (np. wskutek niemożności poprawnego wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych).

Zalety leczenia ortodontycznego

W takich warunkach łatwiej o rozwój próchnicy i chorób przyzębia, ale leczenie ortodontyczne rozwiązuje także inne problemy. Pozwala np. ograniczyć ryzyko ścierania się szkliwa czy występowania problemów trawiennych na skutek przełykania nieoptymalnie rozdrobnionego podczas żucia pokarmu. Również bóle głowy „niewyjaśnionego pochodzenia” często mają podłoże w nieprawidłowym położeniu szczęki i żuchwy względem siebie, które prowadzi też niekiedy do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony stawu żuchwowo-skroniowego.

Niwelacja wad zgryzu pomoże im zapobiec, jest też przy okazji w stanie nadać twarzy bardziej harmonijne, wręcz młodsze rysy (dzięki regulacji tzw. wysokości zwarcia), a także zredukować niektóre wady wymowy. Interwencja ortodonty bywa poza tym niezbędna, gdy trzeba przygotować miejsce pod zastępujące braki w uzębieniu implanty.