5 grudnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak zdiagnozować boreliozę?    
5 (100%) / 2 głosów

Jak zdiagnozować boreliozę?    

Borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie krętków. Człowiek lub zwierzęta może się nią zarazić poprzez ukąszenie kleszcza. Jeśli dojdzie do zakażenia, u człowieka może pojawić się m.in. rumień wędrujący, ból głowy, osłabienie itp. Dowiedz się, w jaki sposób można rozpoznać boreliozę i jakie metody są obecnie najskuteczniejsze.

Nowoczesne metody diagnozujące boreliozę

Standardowym sposobem diagnozy boreliozy jest wykonanie badań laboratoryjnych. Konkretnie są to badania z krwi, które potwierdzają obecność choroby poprzez znajdującego się w niej antygen. Oprócz tego typu diagnostyki serologicznej, popularnym sposobem jest także metoda ELISA, czyli badanie krwi pacjenta pod kątem obecności przeciwciał IgM i IgG. Warto jednak podkreślić, że u osób chorych na boreliozę, przeciwciała te często występują tylko w jej wczesnych stadiach, a następnie zanikają. Tym samym szacuje się, że ta metoda nie jest zbyt skuteczna.

Innym sposobem jest weryfikacja przeciwciał metodą Western blot, która także polega na wykrywaniu przeciwciał, tak jak w teście ELISA, jednak jej skuteczność jest wyższa i wynosi nawet 90%. Niestety, wyniki tego badania dostępne są dopiero 6 tygodni od zakażenia. Kolejną metodą diagnostyczną, która wykrywa, czy borelioza występuje w organizmie jest test PCR, który wykonywany jest nie tylko z krwi, ale również z moczu. Podobnie jak w przypadku testu ELISA i Western blot, test PCR także daje wyniki fałszywie dodatnie. Istnieją jednak nowoczesne metody, dzięki którym borelioza wykrywana jest praktycznie po wykonaniu badania. Zalicza się do nich aparaturowo-programowy kompleks diagnostyczny Intera Vector-BIOPSI-DiaCor. Dzięki niemu można szybko i bezboleśnie sprawdzić, czy pacjent jest chory, czy też nie na boreliozę.

Urządzenie wykorzystuje falę plazmatyczną, która przenika w głąb ciała, przez co w krótkim i nieobciążającym pacjenta badaniu można stwierdzić, czy jest w nim obecny krętek borelli – podkreśla specjalista z Centrum Medycyny Naturalnej AS MED z Krakowa.

Zaletą tej nowoczesnej metody jest fakt, że badanie można wykonać u pacjentów bez względu na płeć i wiek. Dodatkowo, jest wskazane nie tylko w diagnostyce boreliozy, ale również w walce z pasożytami, wirusami i bakteriami.

Borelioza: Kiedy należy wykonać badania?

Co warto podkreślić, to fakt, że badania diagnostyczne w kierunku potwierdzenia boreliozy można wykonać tuż po ugryzieniu przez kleszcza. Zastosowanie generatora plazmowego Rife’a wykrywa chorobę od razu po zakażeniu, w przeciwieństwie do ogólnostosowanych, konwencjonalnych metod diagnostycznych. Co warto podkreślić, w przeciwieństwie do standardowych badań wykrywających boreliozę, zastosowanie kompleksu „Intera Vectro-BIOPSI-DiaCor” umożliwia otrzymanie wyników badań w zaledwie 30 minut.