6 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przyzwyczaić dziecko do okularów?
5 (100%) / 2 głosów

Jak przyzwyczaić dziecko do okularów?

Przyzwyczajenie dziecka do noszenia okularów może nie być łatwym zadaniem. O ile starsze dzieci mogą rozumieć potrzebę ich noszenia, o tyle młodsze mogą się buntować przeciwko niepotrzebnemu elementowi. Ważna jest cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie dziecka do okularów – możemy również zastosować kilka sztuczek, dzięki którym chętniej będzie je nosić.

Wcześnie wykryta wada wzroku daje większe możliwości na jej cofnięcie. Dlatego tak ważne jest badanie wzroku regularnie, także u dzieci. Jeżeli okulista lub optometrysta wykryje wadę wzroku konieczne będzie noszenie okularów. Jak jednak przekonać do tego dziecko?

Wprowadzaj zmiany stopniowo

Ciężko przekonać dziecko do noszenia okularów przez cały dzień. Dlatego istotne jest, by zmiany wprowadzać stopniowo. Nagłe pojawienie się niepożądanego elementu na twarzy może wywołać bunt. Zakładajmy okulary dziecku na kilka minut, stopniowo wydłużając czas. Możemy to robić w sytuacjach, kiedy dziecko jest czymś zaaferowane i nie zauważy nagłego pojawienia się okularów. Jeżeli nie zrzuci okularów natychmiast, nagrodźmy je dobrym słowem lub buziakiem. Dzięki temu będzie kojarzyło okulary z czymś przyjemnym.

Z czasem możemy wydłużać czas noszenia okularów. Dobrym pomysłem jest na przykład umówienie się z dzieckiem, że założy okulary na jakiś czas, a potem będzie mogło je zdjąć. Istnieje szansa, że po dłuższej chwili noszenia, zauważy, że lepiej widzi jednak w nich.

Pokaż dziecku, że nie tylko ono musi nosić okulary

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli maluch zobaczy, że mama, tata albo ulubiona postać z bajki również nosi okulary, także będzie chciało je założyć. Możemy zakładać okulary ulubionej zabawce dziecka, na przykład maskotce. Opowiadanie bajek o postaciach noszących okulary wzbudzi w dziecku ciekawość i pozwoli zaakceptować ten element jako coś normalnego.

Pozwól dziecku samemu wybrać oprawki

Nieco starsze dzieci mają własny gust i upodobania. Chcą być samodzielne i dokonywać wyborów na własną rękę. Dlatego pozwólmy dziecku wybrać oprawki. Pamiętajmy jednak, by nie dawać zbyt dużego wyboru – jeśli znamy gust naszego dziecka wybierzmy kilka, a następnie zaproponujmy dziecku samodzielną decyzję. Duży wybór nowoczesnych oprawek dla dzieci znajdziemy na przykład w salonie optycznym Oftal-Koralewscy w Poznaniu.

Istotny jest także dobór odpowiednich soczewek. Najlepiej, by były lekkie, nie rysowały się oraz nie parowały. Jeśli będą zamocowane na wygodnych i dopasowanych oprawkach jest duża szansa, że dziecko szybciej przyzwyczai się do okularów, ponieważ będą niemal niewyczuwalne i nie będą przeszkadzały podczas codziennych czynności.