6 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak przebiega leczenie endodontyczne?
5 (100%) / 3 głosów

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Kiedy jest już za późno na uratowanie zęba z wykorzystaniem zabiegów stomatologii zachowawczej, z pomocą przychodzi endodoncja. Leczenie endodontyczne, nazywane potocznie kanałowym, prowadzi się w sytuacjach, gdy ból zęba wywołany jest poważnym problemem w obrębie miazgi, a więc stanem zapalnym, zgorzelą lub martwicą, która może być efektem zaniedbanej próchnicy.

Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością?

Terapia endodontyczna nie należy do łatwych ani szczególnie przyjemnych doświadczeń, jednak współczesna stomatologia dysponuje szeregiem narzędzi i rozwiązań redukujących niemiłe doznania – uspokaja nasz rozmówca z Centrum Stomatologicznego City-Dent w Lublinie. Warto też pamiętać, że leczenie kanałowe mocno uszkodzonego zęba to często jedyna szansa na uniknięcie konieczności wstawiania implantu zębowego.

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosowane są skuteczne środki znieczulające, dzięki którym leczenie kanałowe nie jest już bolesne. I choć pełne zaleczenie zęba wymaga trochę czasu i cierpliwości, wciąż jest to rozwiązanie mniej inwazyjne i tańsze, niż ewentualny most protetyczny czy implant.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Pierwszym etapem leczenia endodontycznego jest otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub chorej miazgi. Po usunięciu miazgi stomatolog opracowuje kanał korzeniowy, a zatem usuwa z niego wszelkie resztki miazgi i płucze preparatami chemicznymi, w celu eliminacji wszystkich bakterii oraz ich toksyn, zagrażających nawrotem choroby zęba.

W niektórych przypadkach konieczne jest wypełnienie kanału korzeniowego specjalnym lekarstwem, z którym pacjent powinien funkcjonować przez pewien czas. Podczas następnej wizyty dentysta usuwa lekarstwo i ocenia, czy można przystąpić do dalszej pracy z zębem.

Oczyszczony i dobrze opracowany kanał korzeniowy należy osuszyć, w celu przygotowania go do wypełnienia. Wypełnienie kanału służy zamknięciu jego światła na całej długości otworu. Jest to niezbędny element leczenia endodontycznego, ponieważ pozwala zapobiec przedostawaniu się bakterii do tkanek okołowierzchołkowych.

Szukając gabinetu stomatologicznego, w którym poddamy się leczeniu kanałowemu zęba, warto rozglądać się za takimi, które wykorzystują nowoczesne metody i narzędzia. Mamy tu na myśli nie tylko dobre i bezpieczne znieczulenie.

Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na sukces leczenia endodontycznego jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów, dlatego tak ważne jest, by dentysta miał możliwość precyzyjnej oceny ich długości. W tym zadaniu pomocne są narzędzia takie jak endometr, który powinien znaleźć się w solidnym gabinecie stomatologicznym, ale także własna pracownia RTG, w której można natychmiast ocenić jakość i dokładność wykonanych wypełnień.