plaskostopie
29 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak pozbyć się płaskostopia?
5 (100%) / 2 głosów

Jak pozbyć się płaskostopia?

Płaskostopie, zwane też niekiedy fachowo zespołem stopy płasko-koślawej, to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących stóp. Wiele osób je bagatelizuje, jednak prowadzić ono może do pojawienia się z czasem dalszych deformacji (jak choćby haluksy) oraz dolegliwości bólowych – i to w obrębie nie tylko stóp, ale też kolan, bioder czy kręgosłupa. W jaki sposób można pozbyć się tej przypadłości?

Prawidłowo ukształtowana stopa nie przylega całkowicie do podłoża, ale posiada dwa łuki: podłużny i poprzeczny. Jeśli zaobserwujemy u siebie spłaszczenie któregokolwiek z nich (np. widząc odcisk mokrej stopy), koniecznie udajmy się do ortopedy. Wizyta u specjalisty to podstawa dalszego leczenia.

Wstępne rozpoznanie

Musi on bowiem najpierw postawić diagnozę, umożliwiającą dobór odpowiednich metod postępowania. Jak dowiadujemy się we wrocławskim gabinecie ortopedycznym dr. n. med. Jerzego Michajłowa i lek. Med. Andrzeja Szybińskiego, sprawdzić trzeba chociażby, czy do czynienia mamy z płaskostopiem elastycznym (zauważalnym wyłącznie na stojąco), czy z płaskostopiem sztywnym (widocznym także wtedy, gdy pacjent leży). Ważne są również takie kwestie, jak ułożenie poszczególnych kości stępu, elastyczność mięśni łydki i stopy, wiotkość stawów czy wiek danej osoby.

Metody zachowawcze

W zależności od tych czynników oraz stopnia nasilenia problemu zwalczanie płaskostopia może polegać np. na regularnym wykonywaniu wybranych ćwiczeń i uzupełniającym noszeniu specjalnych wkładek do butów. Ważne, by te ostatnie zostały dobrane przez lekarza. Gotowe wkładki kupione w sklepie mogą dodatkowo nasilić problem!

Wśród ćwiczeń natomiast wyróżnić da się m.in.:

  • podnoszenie stopą z ziemi różnych przedmiotów (np. woreczka wypełnionego piaskiem, ryżem lub grochem),
  • zwijanie stopą położonej na podłodze chusteczki,
  • chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp,
  • chodzenie boso po piasku lub innego typu nierównej nawierzchni.

Ważne jest też noszenie wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia i utrzymywanie prawidłowej postawy, a także masy ciała. Na popularności zyskuje również kinesiotaping, czyli oklejanie mięśni specjalnymi taśmami. Stopy warto ponadto regularnie masować – nie tylko rękami, ale też przy użyciu np. piłeczki do golfa, tenisa czy squasha.

Leczenie operacyjne

Jeśli płaskostopie jest nasilone, leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, a pacjent skarży się na dolegliwości bólowe i trudności w doborze butów, do rozważenia pozostają metody operacyjne. Do niedawna chirurgiczną interwencję mającą na celu odtworzenie łuku stopy odwlekano jak najdłużej ze względu na długi czas rekonwalescencji, szpecące blizny oraz możliwe skutki uboczne, takie jak utrata czucia w okolicy kostki bocznej czy zwiotczenie mięśni strzałkowych. Obecnie coraz częściej stosuje się nowoczesne implanty korygujące deformację, które pozwalają w znacznym stopniu wyeliminować te problemy.