2 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak być zdrowym i szczupłym?
5 (100%) / 2 głosów

Jak być zdrowym i szczupłym?

Brak problemów ze zdrowiem, a do tego ładna, szczupła sylwetka to dziś marzenie wielu osób. Niektórym wydaje się ono jednak nieosiągalne ze względu na diety i wyrzeczenia, jakie prowadzą do osiągnięcia wymarzonej wagi. Tymczasem często już zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych wystarczy, by zminimalizować ryzyko wystąpienia pewnych chorób, a do tego pozbyć się niechcianych kilogramów.

Wprowadź dobre nawyki!

Lata zaniedbań trudno naprawić w tydzień czy miesiąc, tak naprawę tylko wprowadzenie trwałych zmian zapewni oczekiwane efekty. Podstawa to jedzenie 5 regularnych posiłków i niepodjadanie między nimi. Jeśli jemy za często, nasz organizm nie radzi sobie z trawieniem i nadwyżki są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Nie warto rezygnować ze śniadania czy obiadu, gdyż to w ciągu dnia jesteśmy najbardziej aktywni i potrzebujemy tych kalorii. Za to nie polecamy jedzenia tuż przed pójściem spać, gdyż wówczas nie dajemy organizmowi czasu na strawienie tak późnej kolacji. Powinna ona być lekka i spożywana 2-3 godziny przed snem. Jeśli mimo wszystko ktoś odczuwa jeszcze wieczorem głód, polecamy zdrową przekąskę w postaci kilku słupków marchewki, rzodkiewki lub ogórka. Dobrym pomysłem na „oszukanie” apetytu będzie również ciepły napój np. woda z cytryną i imbirem.

Warsztaty żywieniowe

Choć źródeł wiedzy o zasadach zdrowego odżywiania i dietach dziś nie brakuje, nie każdy ma czas i ochotę, by czytać książki i blogi internetowe czy śledzić porady zamieszczane na Instagramie. W takiej sytuacji dobrym pomysłem mogą być profesjonalne warsztaty żywieniowe prowadzone przez dietetyka. Każdy uczestnik takich warsztatów otrzymuje rzetelną wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Warsztaty mogą być również przeznaczone dla konkretnych grup z uwzględnieniem ich potrzeb, np. świeżo upieczonych mam czy osób chorych na cukrzycę.

Diety

Diety są ostatnią deską ratunku dla wielu osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Zrzucenie nadmiarowych kilogramów to nie tylko kwestia ładniejszego, szczupłego wyglądu, ale też mniejsze ryzyko zachorowania na wiele groźnych, przewlekłych chorób takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Ważne jest, by dieta była dobrana indywidualnie do potrzeb i możliwości danej osoby. Mrzonką jest przekonanie, że są uniwersalne diety-cud dla wszystkich, przynoszące świetne efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka, przeprowadzony przez niego dokładny wywiad z pacjentem pozwoli ułożyć dla niego optymalną dietę. Niektórzy dietetycy, np. Eat Fit Izabela Trela, świadczą swoje usługi również online: wystarczy taki kontakt, by otrzymać odpowiednią dla siebie dietę, przygotowaną przez profesjonalistę.