suplementy-diety
3 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Fakty i mity o suplementach diety
5 (100%) / 2 głosów

Fakty i mity o suplementach diety

Powszechna dostępność suplementów diety oraz ich intensywna promocja sprawiła, że obecnie trudno jest znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie zażywałaby tego typu specyfików. Jednocześnie stan wiedzy na ich temat pośród konsumentów jest bardzo niski. W tym artykule odpowiemy na kilka najczęściej powtarzających się pytań na temat suplementów diety.

Czym jest suplement diety?

Suplementami diety są wszelkiego rodzaju preparaty, które w swoim składzie zawierają duże ilości substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. witamin i składników mineralnych. Niekiedy w skład jednego suplementu wchodzą różnego rodzaju substancje. Stosowane są one w celu uzupełnienia codziennej diety o konkretne substancje odżywcze.

Czy suplementy można przyjmować „na zapas”?

Ta praktyka jest stosowana przez część osób – mówi specjalista sklepu internetowego Naturbio.plZażywają one suplementy nawet jeśli ich dieta jest odpowiednio zbilansowania i dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania suplementów, nie przyniosą one żadnych skutków. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że takich osób, stosujących zasady zdrowej, zbilansowanej diety jest w naszym społeczeństwie zaledwie 10%. Pozostałe 90% doświadcza niedoborów takich składników jak kwasy Omega, witamina D3, witaminy z grupy B, selen, czy probiotyki – stąd tak duże zainteresowanie suplementami. Nasza firma zatrudnia farmaceutów i dietetyków, którzy pomagają określić, jakie suplementy będą odpowiednie w konkretnym przypadku.  

Czy suplementy mogą leczyć choroby?

Ponieważ suplementy są dostępne głównie w aptekach, powszechne jest przekonanie, że produkty te można wykorzystać w leczeniu chorób. Nie jest to do końca prawdą  Dany suplement może nam pomóc zwalczyć pewne objawy, wynikające z niedoboru konkretnej substancji, np. obniżoną odporność wynikającą z niedoboru witaminy C, jednak nie zastąpią leku posiadającego substancję aktywną, potrzebną do zwalczenia choroby. Czy zatem suplementy wystarczy zastąpić suplement z apteki zdrowym jedzeniem bogatym w potrzebne nam substancje odżywcze. Tu również sytuacja nie jest tak prosta, bowiem pokarm poza potrzebną nam substancją zawiera również inne, które w zbyt dużej ilości mogą być dla nas szkodliwe. Dlatego we wsparciu leczenia w różnego rodzaju dolegliwości powinno się stosować wysokiej jakości, sprawdzone i posiadające stosowne certyfikaty suplementy.

Dlaczego warto stosować suplementy?

Nieprzypadkowo suplementy diety stały się tak popularne właśnie w dzisiejszych czasach – szybkie tempo życia powoduje bowiem, że często nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Suplementy mogą nas wtedy uratować przed skutkami niedoborów pewnych substancji odżywczych. Należy jednak pamiętać, że zażywanie suplementów nie zastąpi nam codziennych posiłków, zaś ich stosowanie powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą.