instrumenty-okulistyczne
20 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Drobne instrumenty wykorzystywane w okulistyce – Oftalmoskopy bezpośrednie i skiaskopy
5 (100%) / 1 głosów

Drobne instrumenty wykorzystywane w okulistyce – Oftalmoskopy bezpośrednie i skiaskopy

Prawidłowe rozpoznanie różnych schorzeń wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku dolegliwości dotyczących oka. Na wyposażeniu okulistów znajduje się wiele profesjonalnych urządzeń. Należą do nich między innymi oftalmoskopy bezpośrednie oraz skiaskopy. Czym one są i w jakich badaniach okulistycznych się je wykorzystuje?

Oftalmoskopy bezpośrednie

Oftalmoskopy bezpośrednie inaczej nazywane są również wziernikami bezpośrednimi. To małe i poręczne urządzenia, których okulista może używać w każdej okoliczności, również wtedy kiedy pacjent nie jest w stanie zjawić się na badaniu w gabinecie (np. z powodu złego stanu zdrowia uniemożliwiającego opuszczenie domu bądź sali szpitalnej) lub kiedy badaną osobą jest małe dziecko. Wykorzystywany jest on do wykonywania tzw. test Brücknera.

Na czym polega test Brücknera?

Test Brücknera to proste oraz bardzo wszechstronne badanie, wykonywane w celu rozpoznania takich dolegliwości jak różnowzroczność, niedowidzenie, zez, leukokoria, anizokoria, zaćma wrodzona i siatkówczak. Przeprowadzany jest głównie na dzieciach do 3 roku życia – po tym czasie mały pacjent może być badanu przy użyciu testów jednoocznych lub stereo. Jak wygląda przebieg badania?

Test Brücknera wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu – mówi przedstawiciel firmy Plus UltraW takich warunkach osoba przeprowadzająca badanie oświetla światłem oftalmoskopu obie gałki oczu pacjenta jednocześnie. Ważne jest, żeby wzrok badanego był skierowany na źródło światła. Osoba badająca obserwuje oczy pacjenta przez specjalny wizjer wbudowany w urządzenie. Jeśli światło urządzenia odbija się w źrenicach badanego pod postacią jednakowych, regularnych, czerwonych kół, oznacza to, że jego wzrok jest w porządku. Wszelkie odstępstwa w jednym lub obu oczach świadczą o określonych nieprawidłowościach, które powinny być poddane dalszym badaniom.

Skiaskopy

Skiaskopy to urządzenia wykorzystywane do skiaskopii, czyli badania refrakcji oka poprzez obserwację cienia poruszającego się po dnie oka. Skiaskop jest przyrządem obserwacyjnym, jak również emiterem wiązki światła, które pada na gałkę oczną. Czym jest refrakcja?

Refrakcja to inaczej załamywanie się promieni światła, dzięki któremu nasze oko jest w stanie skupiać wiązkę światła i tym samym widzieć obraz. Jeśli refrakcja zachodzi nieprawidłowo, mamy do czynienia z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością bądź astygmatyzmem.

Podobnie jak oftalmoskopy, skiaskopy to poręczne urządzenia, których okulista może używać w każdym miejscu.