dentysta-dziecko
24 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę z dzieckiem?
5 (100%) / 2 głosów

Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę z dzieckiem?

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to niewątpliwy atut każdego człowieka. Warto o nie dbać oraz uczyć tego nasze dzieci. Zdrowe nawyki nabyte jeszcze w dzieciństwie z pewnością będą bowiem towarzyszyły dzieciom także w dorosłym życiu. Do troski o zęby zalicza się nie tylko ich regularne mycie, ale także odwiedzanie dentysty na wizytach kontrolnych. Dlaczego warto często odwiedzać dentystę z dzieckiem?

Dzieci są szczególnie narażone na pojawienie się próchnicy i wady zgryzu

Zęby najmłodszych są szczególnie narażone na próchnicę. Jej pojawieniu się sprzyja bowiem dieta bogata w słodycze, soki i inne słodkie pokarmy, które przyczyniają się do psucia się zębów. Dzieci ponadto nie zawsze umieją prawidłowo czyścić zęby, często robią to na szybko – zwłaszcza jeśli o higienę zębów dbają samodzielnie, bez nadzoru osoby dorosłej. Niektóre z nich unikają także regularnego szczotkowania zębów po każdym posiłku, co przyczynia się do większego ryzyka rozwoju próchnicy. Jej pojawienie się może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale także stać się przyczyną wad zgryzu. Dlatego bardzo istotne jest regularne kontrolowanie stanu zębów naszych dzieci u dobrego stomatologa dziecięcego. Podczas wizyty dentysta nie tylko dokładnie zbada zęby dziecka, ale także objaśni mu, jak powinno ono prawidłowo dbać o ich higienę.

Regularne odwiedzanie gabinetu dentysty, np. takiego jak Saska Smile w Warszawie, pozwoli także mieć stan zębów naszych dzieci pod kontrolą oraz szybko interweniować, jeśli pojawią się na nich pierwsze ślady próchnicy.

Czy należy się przejmować próchnicą w zębach mlecznych?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że próchnicą w zębach mlecznych nie należy się przejmować, „bo i tak zaraz wypadną”. Jest bardzo duży błąd, który może mieć dalekosiężne skutki – próchnica w zębach mlecznych może bowiem spowodować stany zapalne infekujące zawiązki zębów stałych, a to często jest powodem wady zgryzu. Dziecko, u którego próchnica rozwinęła się w mleczakach, gryzie słabiej i delikatniej – co skutkuje słabszym rozwojem nie tylko całej jamy ustnej, ale nawet przełyku i twarzoczaszki – przez co dziecko może mieć w przyszłości problemy z podstawowymi czynnościami, czy nawet pełnym wyrażaniem emocji na twarzy i mimiką.

Zęby mleczne rosną w miejscu zębów stałych i „trzymają” dla nich miejsce; jeżeli zostaną usunięte z powodu próchnicy, to skróci się cały łuk zębowy, a to może spowodować w przyszłości stłoczenie się zębów stałych i problemy z utrzymaniem zębów w prawidłowym miejscu. Dlatego warto zadbać o zęby mleczne już od momentu wyrżnięcia pierwszych z nich i wybrać się z dzieckiem do stomatologa w 6. miesiącu życia. Ponadto zaleca się, aby na następne wizyty kontrolne dziecko chodziło co 3 miesiące.

Jak często odwiedzać z dzieckiem dentystę?

Zaleca się, aby rodzic regularnie odwiedzał ze swoim dzieckiem dentystę. Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym i jak często powinniśmy pojawiać się z dzieckiem na przeglądach stomatologicznych? Lekarze dentyści zalecają, aby rodzic wraz z dzieckiem po raz pierwszy odwiedził gabinet stomatologiczny w okolicach drugiego roku życia dziecka. Dentysta oceni podczas wizyty stan oraz wygląd ząbków mlecznych, które dziecko w tym wieku już posiada oraz udzieli nam szczegółowych wskazówek, jak dbać o zęby naszego dziecka. Z czasem, kiedy maluch podrośnie, warto uczyć go samodzielnego szczotkowania zębów oraz pilnować, aby dziecko myło je po każdym posiłku.

Aby mieć stan zębów naszego dziecka pod kontrolą, dentystę powinniśmy wraz z nim odwiedzać co ok. pół roku. Pozwoli to lekarzowi czuwać nad prawidłowym przebiegiem wyrzynania się ząbków oraz podjąć leczenie w razie wykrycia nieprawidłowości. Kiedy nasze dziecko będzie starsze, specjalista ortodonta oceni także stan jego zgryzu oraz ewentualnie podejmie decyzję o jego korekcji za pomocą aparatu ortodontycznego.