komora-hiperbaryczna
16 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Dla kogo terapia w komorze hiperbarycznej?
5 (100%) / 2 głosów

Dla kogo terapia w komorze hiperbarycznej?

Tlenowa terapia hiperbaryczna stanowi jedną z najlepszych, najbardziej efektywnych metod na dostarczenie tlenu do wszystkich komórek ciała. Dzieje się tak ze względu na to, w jaki sposób przeprowadzana jest taka terapia – wytwarzane nadciśnienie sprawia, że tlen z łatwością przenika przez fizjologiczne bariery organizmu człowieka, docierając tam, gdzie normalnie miałby ogromne trudności. Tyczy się to zwłaszcza obszarów źle ukrwionych, takich jak ogniska udarowych czy rany.

Kiedy możemy przeprowadzić terapię hiperbaryczną?

Chociaż istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia terapii hiperbarycznej (HBOT, z ang. Hyperbaric Oxygen Therapy), decyzję o tym, czy powinniśmy się jej poddać, powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem. To on po wnikliwym badaniu oceni, czy tego typu leczenie ma szansę nam pomóc. Zazwyczaj nie ma przeszkód, abyśmy mogli przystąpić do terapii – jednym z bezwzględnych przeciwwskazań jest nieleczona odma płucna. Większość z nas będzie jednak mogła skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw komory hiperbarycznej. Jedną z placówek, które przeprowadzają HBOT, jest Centrum Terapii Kręgosłupa.

Zalety terapii hiperbarycznej

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie zapewnia nam terapia hiperbaryczna. Jej skuteczne przeprowadzenie powoduje, że w naszym organizmie znajdzie się zwiększona ilość tlenu. Poprawi się nasze krążenie, a wiele tkanek, które uprzednio były niedotlenione, otrzymają wreszcie dostęp do tego życiodajnego gazu. Cały nasz organizm zostanie pobudzony do zdrowej pracy, co polepszy naszą odporność i zwiększy poziom energii dzięki przyspieszeniu metabolizmu komórkowego. Dzięki temu zyskamy nowe siły i chęci do aktywnego działania, co docenią zwłaszcza ci z nas, którzy cierpią na przewlekle zmęczenie. Jeżeli do terapii hiperbarycznej będziemy przystępować regularnie, możemy spowolnić procesy starzenia zachodzące w naszym ciele i zachować sprawność – tak fizyczną, jak i umysłową – na dłużej.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia HBOT?

Choć na terapię hiperbaryczną warto zdecydować się niemal w każdym wypadku, istnieją pewne schorzenia, których dzięki HBOT pozbędziemy się znacznie szybciej. Terapia w komorze hiperbarycznej wspomaga leczenie stawów i kręgosłupa, przyspiesza procesy leczenia trudnych ran, pomaga naszemu organizmowi zwalczyć grzybicę, anemię czy nawet depresję. HBOT pomaga w leczeniu niepłodności i łagodzi objawy chorób układu nerwowego, takich jak Alzheimer, choroba Parkinsona, autyzm czy ADHD.