osteoporoza
21 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Diagnostyka osteoporozy
5 (100%) / 2 głosów

Diagnostyka osteoporozy

Osteoporoza należy do grupy coraz częściej występujących chorób urastających do rangi problemu społecznego. Niezdrowy tryb życia, przyjmowanie leków, nałogi – wszystkie te czynniki podnoszą ryzyko wystąpienia osteoporozy, co wiąże się z poważnymi problemami natury zdrowotnej i znacznym obniżeniem komfortu życia. Czym dokładnie jest osteoporoza i w jaki sposób można ją zdiagnozować?

Czym jest osteoporoza i jak ją rozpoznać?

Osteoporoza to choroba układu kostnego, której cechą charakterystyczną jest znaczący ubytek masy kostnej. Postępująca demineralizacja kości, za którą odpowiada szereg czynników, w tym tryb życia, dieta i wiek, prowadzi do degeneracji tkanki kostnej i zmniejszenia jej gęstości. Kości stają się kruche, a ich struktura porowata i rozrzedzona, przez co częściej dochodzi do złamań, najczęściej w obrębie kręgosłupa i kości długich, np. udowej. Niestety, postępujący zanik masy kostnej nie daje objawów. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero w momencie, gdy osteoporoza jest już mocno zaawansowana i wymaga natychmiastowego wdrożenia leczenia. Najczęściej chorobę rozpoznajemy w momencie, gdy dochodzi do niebezpiecznych złamań. Często jednak osteoporoza pozostaje nierozpoznana, mimo zachodzących w organizmie niebezpiecznych dla naszego zdrowia zmian. Istnieją jednak skuteczne metody wczesnej diagnostyki osteoporozy, a także badania pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia choroby, dzięki czemu można zastosować profilaktykę i odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczne leczenie.

Badania diagnostyczne w kierunku osteoporozy

Wczesna diagnostyka osteoporozy to szansa na zachowanie sprawności i komfortu życia. Jakie badania wykonuje się przy podejrzeniu osteoporozy?

  • RTG – badanie rentgenowskie, dotychczas często zlecane pacjentom z osteoporozą, obecnie uznawane jest za mało skuteczne, zwłaszcza we wczesnych stadiach choroby, ponieważ pokazuje jedynie zaawansowane zmiany.
  • USG – badanie ultrasonograficzne może pomóc w określeniu ryzyka złamania, ale nie informuje o gęstości masy kostnej.
  • Densytometria – najskuteczniejsza metoda diagnostyki osteoporozy dostępna w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Przychodnia B&M Medyk w Legnicy. Badanie densytometryczne dokładnie oszacowuje gęstość mineralną kości. W badaniu najczęściej ocenia się gęstość masy kostnej kości długich, a także kręgosłupa w odcinkach piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym. Wynik densytometrii oznaczony jako T-Score pozwala potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę u pacjenta.
  • Badania laboratoryjne – pomocne w diagnostyce osteoporozy są badania poziomu wapnia, fosforu oraz witaminy D3. Istotne znaczenie mają też markery kostne pozwalające wykryć procesy rozpadu tkanki kostnej.

Wnikliwa diagnostyka przy użyciu nowoczesnych metod badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem badania densytometrycznego, pozwoli na szybkie wykrycie osteoporozy.