poradnia-psychologiczna
12 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?
5 (100%) / 2 głosów

Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?

Psychoterapia psychoanalityczna jest formą psychoanalizy, której ojcem jest Zygmunt Freud. Jej główną zasadą jest rozmowa pacjenta z terapeutą w celu jak najlepszego zrozumienia chorego i stworzeniu relacji, która pozwoli mu się otworzyć. Psychoanaliza powinna odbywać się od trzech do pięciu razy w tygodniu, a podczas sesji pacjent siedzi lub leży na kozetce. Czym dokładnie charakteryzuje się ta forma terapii?

Założenia psychoterapii psychoanalitycznej

Według założeń psychoterapii psychoanalitycznej, ludzki umysł składa się z trzech części. Zaliczają się do nich:

 1. Id – odpowiedzialne za zachowanie popędowe.
 2. Ego – ma znaczenie w kontaktach ze światem zewnętrznym, a ponadto zapewnia łączność między pozostałymi elementami psychiki.
 3. Superego – decyduje o przestrzeganiu norm i zasad, odróżnianiu dobra od zła.

Te trzy części psychiki powinny ze sobą współdziałać. Jeżeli ich równowaga jest zaburzona, u człowieka może dochodzić do zaburzeń psychicznych. Psychoterapia ma na celu z powrotem przywrócić tę równowagę, zwracając uwagę na procesy, których na co dzień sobie nie uświadamiamy. Chociaż przeżywamy konflikty, one tak naprawdę cały czas pozostają w głębi nas, część z nich jest rozpracowywana w naszej nieświadomości. Nieświadomość ma nas chronić przed załamaniem nerwowym i zbytnim obciążeniem psychiki, ale z drugiej strony, może też doprowadzić do problemów z nią związanych. Dzięki terapii psychoanalitycznej można zajrzeć w głąb siebie i odkryć konflikty, których wcześniej sobie nie uświadamialiśmy. Psychoterapeuta nie narzuca tematyki rozmów. To pacjent mówi, o czym chce rozmawiać. Specjalista może go jedynie naprowadzać, pomagać docierać do ukrytych treści i razem z nim starać się nadawać im nowe znaczenie, aby chory mógł poradzić sobie z cierpieniem emocjonalnym.

Jakie są wskazania do psychoterapii psychoanalitycznej?

Kiedy należy poddać się psychoterapii psychoanalitycznej? Jest kilka wskazań, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty i rozpoczęcia terapii. Jeżeli:

 • cierpimy na zaburzenia osobowości,
 • mamy zaburzenia lękowe, w postaci różnego rodzaju nerwic,
 • borykamy się z chorobami psychosomatycznymi,
 • mamy zaburzenia depresyjne,
 • jesteśmy zestresowani,
 • nie dajemy sobie rady z problemami emocjonalnymi,
 • mamy trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie,
 • nie radzimy sobie z tworzeniem związków,

powinniśmy znaleźć gabinet psychoterapii psychoanalitycznej i poddać się leczeniu. Psychoterapia nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – objawem chęci do pracy nad sobą. Zmierza do poprawy jakości życia i codziennego funkcjonowania. Sięgnięcie po specjalistyczną pomoc prowadzi do lepszego poznania siebie, zrozumienia motywów swojego postępowania i reakcji na różne sytuacje.

Jak wybrać psychoterapeutę?

Dobry psychoterapeuta odgrywa dużą rolę w prowadzeniu leczenia. Musimy całkowicie mu zaufać, stworzyć wysokiej jakości relację terapeutyczną, opartą na wzajemnej współpracy. Tylko uczciwe, szczere rozmowy, mogą przynieść spodziewane efekty i powodować zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu. Jak znaleźć takiego specjalistę? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z gabinetu psychoterapeutycznego w Bydgoszczy:

Bardzo istotne jest doświadczenie psychoterapeuty w zakresie psychoterapii psychoanalitycznej. Jeżeli zajmował się prowadzeniem terapii przez wiele lat i ma potwierdzone kwalifikacje zawodowe, możemy mu zaufać. A to dobry początek do leczenia, ponieważ bez zaufania nie zbudujemy takich stosunków, które pozwolą pacjentowi się otworzyć. Najważniejszy jest pierwszy krok. Sesje terapeutyczne mogą naprawdę skutecznie zmniejszyć objawy zaburzeń i pozwolić normalnie żyć.