rehabilitacja
15 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czym jest klawiterapia?
4.3 (86.67%) / 3 głosów

Czym jest klawiterapia?

Klawiterapia to metoda alternatywnego leczenia. W Polsce mało kto zna ten termin, pomimo iż metoda ta została wymyślona i wprowadzona do stosowania przez polskiego lekarza i psychologa Ferdynanda Barbasiewicza. Według jego prac, przy użyciu klawiterapii można wyleczyć zdecydowaną większość atakujących człowieka chorób. Barbasiewicz zdołał z resztą opracować atlas 1100 chorób i dolegliwości, które można wyleczyć poprzez klawiterapię. Na czym polega klawiterapia?

Podstawy klawiterapii

Założenia klawiterapii opierają się na takich samych założeniach, jak akupunktura i reflaksoterapia oraz na znajomości prawideł anatomii oraz fizjologii ukłądu nerwowego. Najprościej rzecz ujmując Barbasiewicz stwierdził, że poprzez oddziaływanie na specyficznie położone miejsca na ciele człowieka, można poprawić działanie poszczególnych narządów i wyleczyć pojawiające się schorzenia i choroby. W odróżnieniu jednak chociażby od akupunktury, w klawiterapii działania na bodźce w obrębie organizmu trwają w znacznie dłuższych przedziałach czasowych. O ile w chińskich metodach leczenia zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny i może być powtarzany raz na jakiś czas, o tyle w klawiterapii, w celu osiągnięcia szybszych i lepszych rezultatów, bodźcowanie odbywa się w sesjach kilkugodzinnych i to przez parę dni pod rząd.

Przebieg zabiegu klawiterapii

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części naszego tekstu, klawiterapia polega na uruchamianiu procesów samonaprawczych w organizmie, poprzez ręczne stymulowanie (bodźcowanie) określonych punktów na ciele człowieka. Zabieg wykonywany jest przy użyciu tzw. klawików, czyli gwoździ, które są przystawiane do wybranych receptorów na skórze. W trakcie zabiegu klawiki są przystawiane do większej liczby receptorów. Nasilenie ucisku jest dostosowywane przez terapeutę do grubości tkanki ciała na danym obszarze. Tam gdzie tkanka jest większa klawiki są uciskane mocniej (np. na pośladkach), natomiast tam gdzie tkanki jest mniej (np. na skórze głowy) tam ucisk jest delikatny.

Zastosowanie klawiterapii

Klawiterapia jest powszechnie stosowana w wielu gabinetach medycyny naturalnej oraz medycyny alternatywnej, jako skuteczna możliwość leczenia bez chemicznych środków farmakologicznych. To jednak nie jedyne zastosowanie tej metody, ponieważ liczne badania i doświadczenia pracy z pacjentami pokazały, że klawiterapia jest bardzo skuteczną metodą wspierania rehabilitacji po przebytych urazach. Jest więc często wykonywana w gabinetach rahabilitacyjnych, np. w Gabinecie Rehabilitacji Specjalistycznej w Osielsku.