badanie-postawy-dziecka
6 czerwca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Czy twoje dziecko ma prawidłową postawę?
5 (100%) / 3 głosów

Czy twoje dziecko ma prawidłową postawę?

Siedzący tryb życia, czy to będący wynikiem intensywnej nauki, czy czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem, duży poziom stresu na co dzień, dźwiganie zbyt ciężkich i źle wyregulowanych tornistrów, to tylko niektóre przyczyny występowania wad postawy u dzieci i młodzieży. Z kolei utrwalanie się nieprawidłowej postawy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

W pojęciu większości Polaków nieprawidłowa postawa polega na garbieniu się, przechylaniu tułowia lub głowy na jedną ze stron. Tymczasem wady postawy nie zawsze dotyczą wyłącznie skrzywienia kręgosłupa – wyjaśnia ekspert ze Specjalistycznej Przychodni Medycznej Plus-Medic w Lublinie.

Najczęstsze wady postawy

Wadą postawy nazywamy rozmaite odstępstwa od postawy prawidłowej. Do najczęściej diagnozowanych wad postawy należy skolioza lub pogłębiona lordoza lędźwiowa. Jednak nieprawidłowa postawa nie dotyczy wyłącznie kręgosłupa. Do wad zaliczamy także problemy w obrębie nóg, w tym płaskostopie i szpotawe lub koślawe kolana.

Czy postawa Twojego dziecka jest prawidłowa?

Jeśli niepokoi Cię postawa Twojego dziecka podczas nauki lub odpoczynku w pozycji siedzącej, koniecznie zwracaj mu na to uwagę. Dobrze by było, aby Twoja pociecha nie pochylała się zbytnio nad książkami, unikała podpierania głowy na ręku i podwijania nóg pod siebie w trakcie siedzenia. Przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji ciała może utrwalić się i doprowadzić do wystąpienia konkretnej wady postawy.

Jednak aby zorientować się, czy u Twojego dziecka złe przyzwyczajenia dały już niepożądane skutki, obserwuj je także podczas innych czynności. Możesz też przeprowadzić prosty test we własnym domu. W tym celu poproś, by dziecko ubrane w same majteczki stanęło do Ciebie plecami i przyjrzyj się jego ramionom i biodrom. Łopatki, ramiona i biodra powinny być ustawione względem siebie symetrycznie.

Następnie poproś malca o wykonanie skłonu na wyprostowanych nogach. Oglądając plecy w takiej pozycji, zwróć uwagę, czy są one tak samo wysklepione po obu stronach kręgosłupa. Wszelkie dysproporcje powinny być dla Ciebie sygnałem, że czas udać się z dzieckiem do specjalisty.

Jak pomóc dziecku z wadą postawy?

Zaniedbane wady postawy nie tylko utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie, ale mogą też przynieść poważne konsekwencje w przyszłości. Utrwalająca się wada może być przyczyną przykrych dolegliwości bólowych w obrębie narządów ruchu, a także dalszych deformacji ciała.

Przygarbione plecy, nienaturalnie wypięty brzuch nie wyglądają dobrze, ale to nie estetyka jest sednem problemu. O wiele gorszą konsekwencją są, pojawiające się w następstwie tych wad, problemy z oddychaniem, utykanie, a nawet migreny i ogóle osłabienie.

Dlatego tak ważna jest rola rodzica w profilaktyce wad postawy, a jeśli nie udało się zapobiec ich wystąpieniu – szybkie reagowanie. Rodzic, który zauważył u swojej pociechy objawy wady postawy lub choćby podejrzewa możliwość jej wystąpienia, powinien jak najszybciej udać się na konsultację do ortopedy lub fizjoterapeuty.

Wizyta u fizjoterapeuty

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi dokładny wywiad z rodzicami i małym pacjentem, a następnie zbada postawę dziecka, oceni sprawność funkcjonowania stawów i mięśni, a także inne istotne parametry narządów ruchu. Na tej podstawie będzie potrafił przygotować plan terapeutyczny, który umożliwi korekcję wad postawy.

Głównym elementem fizjoterapii wad postawy u dzieci są ćwiczenia gimnastyczne tzw. „gimnastyka korekcyjna”. Większość z nich można wykonywać z dzieckiem w domu, inne z kolei powinny odbywać się pod okiem specjalisty, który na bieżąco będzie korygował błędy w postawie pacjenta podczas wykonywania ćwiczeń.