choroba-prostaty
24 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Choroby prostaty – objawy i leczenie
5 (100%) / 1 głosów

Choroby prostaty – objawy i leczenie

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem, to niewielki gruczoł znajdujący się pod męskim pęcherzem moczowym. Dotykające go schorzenia mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a im bardziej są zaawansowane, tym trudniej je wyleczyć. Dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u urologa. Kiedy trzeba się do niego zgłosić i jakiej terapii się spodziewać – o tym przeczytasz w poniższym artykule.

Łagodny przerost prostaty przez spore grono fachowców nie jest uważany za chorobę, tylko za normalne zjawisko towarzyszące starzeniu się, podobnie jak chociażby siwienie włosów. Bywa on jednak nieprzyjemny w skutkach, a przy tym można (i trzeba!) go leczyć, w związku z czym otwiera on nasze zestawienie. Polega zaś na tym, że spadające z wiekiem stężenie męskich hormonów wpływa na powiększenie się gruczołu, który zaczyna uciskać znajdującą się blisko cewkę moczową.

Objawy przerostu prostaty

Powoduje to liczne problemy z oddawaniem moczu, takie jak zwiększone parcie na pęcherz, uczucie opróżnienia go nie w pełni po wizycie w toalecie, wzrost częstotliwości chodzenia „za potrzebą” (również w nocy, tzw. nykturia), trudności z powstrzymaniem wypływu moczu, ale też z rozpoczęciem mikcji i jej bolesność czy zmniejszony i przerywany strumień moczu. Jeśli nie zgłosimy się do urologa z tymi objawami odpowiednio wcześnie, może dojść do całkowitego zablokowania cewki, a w efekcie do bardzo groźnego w skutkach zakażenia organizmu.

Objawia się to zatrzymaniem moczu, nudnościami i zawrotami głowy, a wymaga udrożnienia cewki chirurgicznie lub drogą balonikowania – słyszymy w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Leczenie

Jeśli natomiast problem nie jest jeszcze zbyt zaawansowany, zastosować można doustne suplementy ziołowe i leki – np. hormonalne czy te rozluźniające mięśnie gładkie dolnych dróg moczowych. Ich dobór i dawkę indywidualnie ustala lekarz. Dopiero jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanego skutku, rozważa się metody bardziej inwazyjne, takie jak przezcewkowe wycięcie nadmiaru prostaty pętlą elektryczną, podgrzanie gruczołu lub bezpośrednie podanie doń alkoholu celem jego zmniejszenia, a także rozbicie tkanki stercza laserem bądź ultradźwiękami. Pewnym rozwiązaniem są też protezy cewkowe (tzw. stenty), stosowane przez długi czas głównie w leczeniu paliatywnym zaawansowanego raka prostaty.

Rak prostaty

Ryzyko zapadnięcia na nowotwór również rośnie wraz z wiekiem. Choroba potrafi długo nie dawać o sobie znać, a z czasem objawić się podobnie do łagodnego przerostu stercza. W stadiach zaawansowanych pojawiają się też bóle w podbrzuszu i okolicy lędźwi, krwiomocz, krew w spermie czy zaburzenia wzwodu. W przypadku raka prostaty wykrytego dość wcześnie rokowania są całkiem dobre, nie bagatelizujmy zatem badań profilaktycznych. Metod leczenia nowotworów jest wiele, dobiera się je zaś indywidualnie. Do wyboru są choćby radio- i chemioterapia, terapia hormonalna, chirurgiczne usunięcie gruczołu, a także innowacyjne zabiegi, takie jak zniszczenie chorej tkanki ultradźwiękami albo krioterapia.

Zapalenie gruczołu krokowego

Do najczęstszych chorób prostaty należy też niezwiązane z wiekiem mężczyzny zapalenie tego gruczołu. Może ono przybierać postać ostrą albo przewlekłą. Pierwsze objawia się silnymi bólami podczas oddawania moczu i ogólnie w dolnej części korpusu, bólom tym zaś towarzyszą gorączka, wymioty lub dreszcze, a czasem też ropa i krew w moczu. Pilna interwencja urologiczna w tym przypadku obejmuje m.in. podanie antybiotyku dożylnie, a następnie w postaci doustnej. Przewlekłe zapalenie prostaty również leczy się antybiotykami, podawanymi przez okres wynoszący zazwyczaj 4-6 tygodni. Jego objawy przypominają nieco symptomy łagodnego przerostu stercza, obejmują też jednak poza tym zaburzenia erekcji i popędu seksualnego, bolesny wytrysk, bóle w podbrzuszu, dole pleców i jądrach.