11 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Charakterystyka implantologii
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka implantologii

Implantologia to dziedzina stomatologii, zajmująca się odbudową uzębienia na implantach, co pozwala na osiągnięcie określonego efektu estetycznego oraz poprawę zaburzonej mechaniki narządu żucia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym; obejmuje on bądź jeden ubytek, bądź całość uzębienia. Przyjrzyjmy się bliżej implantom oraz zabiegowi ich wszczepienia.   

Implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu: materiału biokompatybilnego, a więc nierozpoznanego przez organizm jako ciało obce. Co jeszcze należy o nich wiedzieć?

Charakterystyka implantów

Implanty mają postać niewielkich, tytanowych śrub, umieszczanych w kościach szczęki. Zastępują korzeń brakującego zęba, a także tworzą podbudowę do jego nowej korony.

Ich wszczepienie przynosi nie tylko korzyści estetyczne, pomagając odzyskać piękny uśmiech. Jest także bardzo istotne ze zdrowotnego punktu widzenia. Przyczynia się bowiem do trwałego odtworzenia utraconych zębów, poprawiając tym samym zaburzoną mechanikę żucia oraz wpływając na układ twarzy.

Implantologia pozwala także uniknąć  problemów, które wiążą się ze standardowymi uzupełnieniami protetycznymi.

Leczenie implantologiczne: przebieg

Przebieg leczenia implantologicznego podlega ściśle określonym etapom. Pierwszym będzie wstępna wizyta, podczas której przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i przeprowadzane są konieczne badania kliniczne. Następnie, na bazie zgromadzonych informacji, a także na podstawie wyników badań, lekarz stomatolog przedstawia pacjentowi plan leczenia. Jeśli plan zostanie zaakceptowany, zaczyna się leczenia właściwe.

Zabieg wszczepienia implantów zaczyna się od zaaplikowania znieczulenia miejscowego. Następnie wykonuje się otwory w kości, w które stomatolog wkręca śruby i pokrywa je dziąsłem.

Czas zabiegu różni się w zależności od ilości wszczepianych implantów i trwać może od 20 minut do dwóch godzin.

Okres gojenia, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, trwa od 2 do 6 miesięcy. Kiedy rana jest już zagojona, lekarz odkrywa wierzch implantu po to, aby zamocować śrubę gojącą, przedłużającą implant do brzegu dziąsła.

Jeśli leczenie implantologiczne wiąże się z przygotowaniem do leczenia protetycznego, pobrany zostanie wycisk, a następnie protetyk na jego podstawie przygotuje koronę, most lub protezę zatrzaskową.

Profesjonalne leczenie implantologiczne oferuje swoim pacjentom renomowane Centrum Stomatologii Medidens.

Zalety implantów

Na koniec warto wspomnieć o pozostałych zaletach implantów. Pozwalają na zastąpienie brakujących zębów, bez konieczności szlifowania sąsiadujących, naturalnych, zdrowych zębów. Wzmacniają całe uzębienie, nie naruszając sąsiednich i tym samym wzmacniając ich trwałość. Zapobiegają zanikowi tkanki kostnej i nie są podatne na próchnicę.