31 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego psychiatry  
5 (100%) / 1 głosów

Cechy dobrego psychiatry  

Depresja, psychoza, nerwica i inne choroby związane z psychiką wymagają specjalistycznego leczenia. Osobie chorej pomoże psychiatra, gdyż oprócz tego, że oficjalnie może zdiagnozować chorobę, to dodatkowo może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Jakie konkretnie cechy powinien posiadać lekarz psychiatra? Dowiedz się, czy każdy psychiatra może prowadzić psychoterapię oraz w jaki sposób wybrać kompetentnego lekarza.

Depresja, nerwica i inne choroby: Jaki powinien być psychiatra? – wiedza i dobro pacjenta

Decydując się na wizytę u psychiatry, warto podkreślić, że w przeciwieństwie do psychologa, ten specjalista jest lekarzem, który ukończył medycynę, a także specjalizację podyplomową w zakresie psychiatrii. Jego kwalifikacje umożliwiają mu oficjalną kwalifikację choroby psychicznej u pacjenta. Tym samym psychiatra może leczyć depresje, nerwice, psychozy i inne stany chorobowe, po zdiagnozowaniu których może wystawić recepty na leki. Dobry psychiatra wykorzystujący swoją wiedzę dzięki stosowanym metodom prowadzi pacjenta do zdrowia. Aby do tego doszło i np. depresja, nerwica lub psychoza została wyleczona, należy właściwie dopasować leki – kompetentny lekarz będzie pytał o samopoczucie po zastosowanych lekach i w razie nieprawidłowości będzie reagował zmianą preparatów bądź dawek. Dobrze wybrany psychiatra rozpozna właściwie zły stan pacjenta i dzięki analizie i otwartości na niego, odpowiednio się o niego zatroszczy. Choroby psychiczne wymagają nie tylko standardowego rozpoznania i leczenia, ale również zajrzenia w emocje pacjenta, zgłębienie jego problemów, poznanie go i prawdziwa chęć jego dobra.

Jaki powinien być psychiatra? – cierpliwy, współczujący, praktyk itp.

Psychiatria zajmuje się leczeniem psychiki, w tym także emocji, dlatego lekarz dotykający tak delikatnych sfer ludzkiego życia, powinien być osobą nie tylko kompetentną, ale także niezwykle empatyczną i komunikatywną. Ponadto, należy podkreślić, że leczenie depresji, psychozy, nerwicy, lęków i innych, tego typu stanów chorobowych nierzadko jest długotrwałe, dlatego dobrego psychiatrę cechuje także cierpliwość i umiejętność okazania potrzebnego choremu współczucia. Dodatkowo, psychiatra powinien być specjalistą, który tłumaczy m.in. objawy, stany, skutki uboczne leków itp. – dobry lekarz jest szczery i informuje chorego o jego stanie. Leczenie nerwicy, depresji, lęków i innych stanów psychicznych wymaga także, by lekarz miał wiedzę popartą praktyką, dlatego wybór powinien paść na specjalistę, który miał doświadczenie w pracy z chorymi np. w szpitalu. Warto również podkreślić, że po unormowaniu stanu pacjenta, nierzadko zalecana jest psychoterapia, dlatego warto by lekarz równolegle był także psychoterapeutą.

Psychoterapia (np. w gabinecie psychoterapeutycznym Barbary Targosz z Krakowa) pomoże odnaleźć w życiu pacjenta równowagę i poradzić sobie m.in. z poczuciem smutku, niepokoju, trudności w relacjach międzyludzkich, problemami z podejmowaniem decyzji oraz brakiem poczucia własnej wartości i pewności siebie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy psychiatra jest psychoterapeutą i przeprowadza psychoterapię, a także że psychoterapeuta nie jest lekarzem i w związku z tym nie ma uprawnień np. do oficjalnego stwierdzenia choroby psychicznej bądź przepisania leków.