5 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Cechy dobrego ginekologa 
5 (100%) / 1 głosów

Cechy dobrego ginekologa 

Dobry ginekolog powinien być m.in. kompetentny, taktowny, delikatny i komunikatywny. To lekarz, którego cechy są niezwykle ważne, gdyż wpływają na to, czy wizyta będzie dla pacjentki komfortowa. Po jakich konkretnie cechach można poznać dobrego lekarza? Dowiedz się, jakie kwestie powinny być ważne dla ginekologa, aby można było stwierdzić, że wybór padł na najlepszego z możliwych specjalistów.  

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie: Jak wybrać ginekologa?

Należy pamiętać o tym, aby każda kobieta regularnie odwiedzała gabinet ginekologiczny. Pierwsza, rutynowa wizyta ginekologiczna według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinna odbyć się między 12 a 15 rokiem życia, zazwyczaj po pierwszej miesiączce, dlatego wybrany specjalista powinien być delikatny. Decydując się na konkretnego lekarza, należy przede wszystkim kierować się opiniami innych pacjentek – rekomendacje kobiet i ich doświadczenia pomogą dowiedzieć się, jakie podejście ma lekarz oraz jak jest usposobiony. Ponadto, warto pamiętać, aby ginekolog raz w roku profilaktycznie zbadał kobietę, która rozpoczęła współżycie. Kompetentny ginekolog doskonale wie, jakie znaczenie podczas wizyty kontrolnej ma cytologia, a ponadto, lekarz może wykonać również USG piersi oraz USG przezpochwowe.

Warto podkreślić, że wybrany specjalista powinien sam zalecić wykonanie tych badań – tego typu kwestie powinny być realizowane z jego inicjatywy, a nie z inicjatywy kobiety. Ponadto, wybrany lekarz powinien był skrupulatny i podczas wizyty przeprowadzić również dokładny wywiad, na podstawie którego uzyska informacje np. o współistniejących chorobach bądź o chorobach występujących u najbliższych (np. rak piersi u mamy, babci lub siostry). Kompetentny i dobry ginekolog właściwie zaopiekuje się także zdrowiem pacjentki stosującej tabletki antykoncepcyjne i zleci jej raz na pół roku wykonanie prób wątrobowych, a także sprawdzi poziom cukru i cholesterolu. Z kolei w przypadku stwierdzonej już choroby, wybór ginekologa powinien być związany także z jego specjalnością – niektórzy np. sprawdzają się podczas schorzeń ginekologiczno-urologicznych lub mają sukcesy w leczeniu endometriozy. Ponadto, odwiedzając gabinet ginekologiczny w celach diagnostycznych, warto upewnić się, że dany specjalista ma ukończone dodatkowe kursy lub szkolenia np. z badań ultrasonograficznych (tzw. USG). Wybrany lekarz powinien mieć wiedzę, którą stale aktualizuje i wykonuje swoją pracę zgodnie z rekomendacjami PTG.

Prowadzenie ciąży: Jaki powinien być ginekolog – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Gdy u kobiety stwierdzona jest ciąża, to głównym zadaniem ginekologa jest prowadzenie jej w taki sposób, by czuwać nad właściwym rozwojem dziecka oraz zdrowiem mamy. Dlatego też ginekolog (np. z Centrum Medycznego Krzysztof Sodowski z Katowic) powinien być komunikatywny i regularnie badać pacjentkę, a także reagować na opis jej samopoczucia i towarzyszących ciąży objawom. Ponadto, odwiedzając gabinet ginekologiczny, kobieta powinna czuć się bezpiecznie, a w razie komplikacji lekarz powinien informować o nich kompetentnie i taktownie. Warto podkreślić, że w przypadku ciąży ważne jest również, by ginekolog był dostępny, gdyż czasem zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, na które należy szybko reagować.