24 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ból i suchość okolic intymnych – jak sobie radzić z przykrymi dolegliwościami?
5 (100%) / 1 głosów

Ból i suchość okolic intymnych – jak sobie radzić z przykrymi dolegliwościami?

Ból w okolicach intymnych przeważnie w pierwszej kolejności kojarzy nam się z infekcją intymną, zwłaszcza wtedy, gdy wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami. To skojarzenie jest słuszne, choć ból w okolicach intymnych może świadczyć także o innych dolegliwościach: zmianach hormonalnych, suchości pochwy, stanie zapalnym pochwy lub podrażnieniu spowodowanym różnymi czynnikami. Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami w miejscach intymnych?

 Przyczyny i dolegliwości towarzyszące

Ból i poczucie dyskomfortu w miejscach intymnych mogą mieć charakter stały lub pojawiać się np. podczas odbywania stosunku. U większości kobiet pojawiają się także dolegliwości towarzyszące, czyli np. swędzenie i szczypanie, pulsowanie, czy widoczne zaczerwienienia. Ból i suchość w okolicach intymnych nie zawsze musi być spowodowany infekcją intymną – powodem mogą być też na przykład zmiany hormonalne, które pojawiają się:

  • przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej (nie tylko doustnie, ale także np. w plastrach),
  • w okresie przekwitania,
  • podczas ciąży u kobiet w każdym wieku.

Niewystarczająco nawilżona pochwa może być niezwykle podatna na otarcia i urazy, które skutecznie odbierają ochotę na współżycie – większość kobiet woli unikać w takich sytuacjach jakiejkolwiek bliskości. Jak należy sobie radzić z takim problemem? Odpowiedzi poszukaliśmy na portalu KobieceSprawy24.pl, gdzie możemy znaleźć wiele porad dotyczących zdrowia intymnego kobiet.

Jak poradzić sobie z problemem?

Doraźną pomocą dla kobiet, które cierpią z powodu bólu i dyskomfortu w okolicach intymnych, możemy znaleźć w aptekach i dużych drogeriach – są to całkowicie bezpieczne dla skóry lubrykanty. Eliminują suchość, zastępując naturalny śluz. Należy też pamiętać na co dzień o właściwej diecie bogatej w dobre tłuszcze i piciu co najmniej 2 litrów wody (najlepiej niegazowanej) dziennie, ponieważ przekłada się to na odpowiednie nawodnienie organizmu, w tym także nawilżenie okolic intymnych. Unikajmy preparatów, które mogą naruszyć naturalne pH pochwy i dbajmy o jej higienę dobrymi, sprawdzonymi środkami. A co z farmaceutykami? Innowacyjne rozwiązanie to globulki dopochwowe z polikarbofilem. Jest to substancja, która na długo podtrzymuje fizjologiczne pH, niweluje przykre pieczenie czy świąd, poprawia uwodnienie tkanek i ma działanie regeneracyjne. Na koniec warto dodać, że należy wybierać globulki z dużą dawką kwasu hialuronowego i dodatkiem kwasu mlekowego – ten pierwszy składnik nawilża i regeneruje nabłonek pochwy, drugi natomiast chroni przed drobnoustrojami i znacznie ułatwia przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Oczywiście należy stosować się do zaleceń, które znajdziemy na ulotce dołączonej do opakowania globulek do leczenia suchości okolic intymnych, o ile nie zalecił nam ich lekarz w innej dawce.