snowboard
11 września 2018

Kategoria:
Sport

Snowboard jako świetna alternatywa dla nart
Oceń post

Snowboard jako świetna alternatywa dla nart

Z roku na rok rośnie zainteresowanie sportami zimowymi. Coraz więcej osób ceni sobie wypoczynek nie tylko latem. „Białe szaleństwo” to połączenie relaksu i aktywności w modnych kurortach, co jest atrakcyjną perspektywą szczególnie dzisiaj, gdy chcemy być „fit” i „trendy”. Do tego dochodzą malownicze krajobrazy i dawka adrenaliny – nic dziwnego, że sporty zimowe są tak popularne, a wśród nich snowboard, który konkuruje dzisiaj z nartami.

Dla amatorów i zawodowców

O ile narty traktowane są przez niektórych jako sport elitarny i trudny, to snowboard jest dyscypliną dla wszystkich. Nieco swobodniejsze podejście w tym zakresie wynika z samej natury jazdy na desce, która kojarzy się z młodzieńczym luzem i szaleństwem, ale związane jest również z kwestiami technicznymi. Okazuje się bowiem, że snowboardu można nauczyć się znacznie łatwiej i szybciej od jazdy na nartach. Wystarczy nawet kilka dni, by dostatecznie opanować technikę balansowania ciałem i opanować równowagę podczas jazdy, a także poznać sposoby skręcania i hamowania. Nauka jazdy na nartach jest znacznie bardziej wymagająca. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż to właśnie narty uznawane są za sport bardziej sprzyjający kontuzjom, szczególnie jeśli chodzi o kolana. Tymczasem jazda na desce wiąże się oczywiście z upadkami, ale ich skutki można złagodzić dzięki odpowiednio dobranym ochraniaczom i kaskom, które znajdziemy w renomowanych sklepach dla snowboardzistów, czego przykładem jest sklep internetowy Boardslide.pl.

W swoim stylu

Popularność snowboardu wynika w dużej mierze ze wspomnianej już swobody, z jaką kojarzony jest ten sport. Mamy tu mniej do czynienia ze sztywnymi regułami charakterystycznymi dla jazdy na nartach – bardziej stawia się tu na luz i indywidualny styl. Jeździć na desce można niemal dowolnie, dyscyplina ta jest bowiem dość „elastyczna” pod tym względem, a indywidualnym preferencjom sprzyjają różne odmiany snowboardu. Zaliczamy do nich np. freeride, czyli pokonywanie różnorodnych terenów położnych poza trasami, a także freestyle ze skokami czy też jibbing po poręczach.

Z przyjemnością

Bogactwo możliwości jazdy na snowboardzie sprawia ogromną przyjemność zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Bardziej wprawieni wielbiciele desek wykonują zaawansowane tricki, np. skoki na rampach. Początkujący także nie mogą narzekać na brak emocji związanych z rozwijaniem dużych prędkości i adrenaliną towarzyszącą zjazdom. Nie bez znaczenia jest również możliwość zjeżdżania na desce po miękkim, puszystym i głębokim śniegu, który z kolei niezbyt nadaje się do jazdy na nartach. Nic więc dziwnego, że młodzieńczy luz z nutką szaleństwa charakterystyczny dla snowboardu zyskuje coraz więcej zwolenników.