7 lutego 2019

Kategoria:
Sport

Jak dobrać siodełko rowerowe?  
5 (100%) / 1 głosów

Jak dobrać siodełko rowerowe?  

Wybór siodełka rowerowego powinien zależeć od budowy ciała, rodzaju roweru oraz osobistych preferencji. Pozwoli to uniknąć bólów oraz ocierania w newralgicznych miejscach. Zupełnie inne będzie siodełko do długich i szybkich tras niż podczas spokojnego, miejskiego jeżdżenia w pozycji wyprostowanej. Siodełko może znacząco wpłynąć na komfort jazdy, dlatego przed zakupem warto zagłębić się w tę kwestię. 

Informacje ogólne

Szerokość siodełka powinna być dopasowana do rozstawu kości kulszowych. Można to sprawdzić w sklepie rowerowym na specjalnych podkładkach żelowych albo za pomocą pianki  lub tektury falistej. Z odciśniętego śladu należy zmierzyć odległość między dwoma najgłębszymi punktami. Rozstaw kości kulszowych nie ma związku z szerokością bioder. Natomiast istotne mogą być dotychczasowe odczucia i doświadczenia. Może się okazać, że bardziej wygodne będzie szersze siodełko. Większość siodełek rowerowych jest w standardzie unisex, jednak coraz częściej producenci tworzą produkty kierowane do określonej płci. Siodełka dla kobiet zazwyczaj są szersze. Natomiast siodełka męskie mogą posiadać dodatkowy otwór, który pozwala uniknąć nadmiernego ucisku w okolicach intymnych.

Siodełka w szosówkach i rowerach górskich

Siodełka do kolarstwa szosowego i MTB są wąskie i długie. Dzięki temu sprawdzają się na wymagających trasach i dalekich dystansach. Można na nich z łatwością przesuwać się do przodu i do tyłu, aby dostosować ciało do rodzaju jazdy. Siodełka w rowerach MTB powinny charakteryzować się odpowiednią amortyzacją, dlatego w tym przypadku od pianki lepsze są siodełka żelowe. Jeśli mają być trwałe, powinny być szyte, a nie klejone. Istotne są również indywidualne kwestie, bowiem kolarz o bardziej sztywnych ruchach może nie czuć się dobrze na wąskim, typowo sportowym siodełku.

Powolna, wygodna jazda

Siodełka szerokie są bardziej komfortowe do krótkich podróży, takich jak jazda do pracy, po mieście czy niewymagająca turystyka. W takich przypadkach najważniejsza jest wygoda, choć zupełnie inna niż w kolarstwie sportowym. Jak tłumaczy specjalista ze sklepu rowerowego H-Rocks:

Siodełka do rowerów miejskich i trekkingowych są szerokie i grubo wyściełane miękkimi materiałami. Mogą także być profilowane do odpowiedniej sylwetki.

W rowerach miejskich bardzo często dominuje pozycja wyprostowana, natomiast tempo nie osiąga zbyt dużych prędkości. Wygodę może także zwiększyć amortyzujące siodełko sprężyny lub regulowana podpórka.