18 października 2017

Kategoria:
Sport

Czym różnią się od siebie deski snowboardowe damskie i męskie
1.4 (28.89%) / 9 głosów

Czym różnią się od siebie deski snowboardowe damskie i męskie

Podział desek

Pierwszy i najbardziej podstawowy podział desek snowboardowych to podział na deski miękkie i twarde. Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze snowboardem, polecane są deski miękkie. Podobnie jak w przypadku większości sportów, dla amatorów najlepiej sprawdzą się modele uniwersalne, na których łatwiej jest nauczyć się jeździć. Kupując deskę, warto zwrócić uwagę na jej rdzeń.

W supermarketach i sklepach sportowych, które mają w swojej ofercie sprzęty i odzież do przeróżnych sportów, możemy znaleźć tańsze deski z piankowym rdzeniem. Nie warto jednak po nie sięgać, ponieważ są znacznie mniej trwałe i odradzane przez profesjonalistów. Lepszym wyborem są deski z drewnianym rdzeniem – mówi nam przedstawiciel sklepu NartyKrakow.pl, w którym możemy zaopatrzyć się w sprzęty i akcesoria potrzebne do uprawiania popularnych sportów zimowych.

Możemy sięgnąć także po deski z rdzeniem aluminiowym, których zaletą jest lekkość. Na pierwszy rzut oka damskie i męskie deski snowboardowe nie różnią się niczym specjalnym, poza wzornictwem. Mało który mężczyzna sięgnie po różową deskę, prawda? Różnic jest jednak więcej. Deski dla kobiet mają zwykle mniejszą długość, twardość i szerokość talii – chodzi przede wszystkim o dynamikę i proporcje między wzrostem i rozmiarem kobiecej stopy.

Jak kupić deskę odpowiednią dla siebie?

Kiedy wybieramy deskę snowboardową, pierwsze kryterium to nasza waga i wzrost. W każdym profesjonalnym sklepie możemy zasięgnąć porady, jaką długość deski dobrać do naszych parametrów. Kolejne kryterium to nasze umiejętności oraz przeznaczenie. Deski dla osób początkujących są skonstruowane w taki sposób, by ułatwić nam naukę. Nowoczesne deski snowboardowe dzielimy na pięć podstawowych kategorii. All Mountain to deski najbardziej uniwersalne, skonstruowane właśnie dla osób początkujących, choć chętnie jeżdżą też na nich osoby średnio zaawansowane. Świetnie sprawdzają się na stoku i poza nim – nie musimy się zastanawiać, gdzie i w jaki sposób mamy akurat ochotę jeździć, po prostu bierzemy ze sobą deskę All Mountain. Kolejna kategoria to Freestyle, deski są zazwyczaj miękkie, które dobrze sprawdzają się na miękkich, przygotowanych trasach i w snowparku, niekoniecznie w głębokim puchu. Po śnieżnym puchu swobodnie możemy się za to poruszać na desce typu Freeride, które mają przesunięty w tył insert i wydłużony nosek. Jibbing to deski krótsze, które zwykle mają podniesione o kilka stopni krawędzie. Ułatwia to slide po murkach i poręczach w snowparku. Nie są przeznaczone do szybkiej jazdy, a do zabawy dla prawdziwych miłośników śniegu. Ostatni typ desek snowboardowych to Buttering, stosunkowo miękkie deski, które wg prawdziwych koneserów świetnie nadają się do zabawowych zjazdów, wykorzystując naturalne ułożenie stoku. Jeśli wciąż brzmi to dla nas zagadkowo, warto zapytać w sklepie i upewnić się, czy właśnie wypatrzona deska będzie dla nas odpowiednia oraz jaką odzież narciarską i kask wybrać, a później już tylko cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu.