21 maja 2018

Kategoria:
Rozrywka

Zamek Ogrodzieniec – idealne miejsce do wypoczynku i rozrywki
5 (100%) / 1 głosów

Zamek Ogrodzieniec – idealne miejsce do wypoczynku i rozrywki

Jura krakowsko-częstochowska powszechnie uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów kraju. Jedną z jej najsłynniejszych atrakcji jest Zamek Ogrodzieniec, który każdego roku otwiera swoje bramy dla tysięcy głodnych wrażeń gości.

Długa historia Zamku Ogrodzieniec w skrócie

Historia Zamku Ogrodzieniec sięga połowy XIV wieku. To wtedy na podstawie umocnień postawionych w czasach Bolesława Krzywoustego i następnie zrównanych z ziemią w wyniku najazdu tatarskiego, Kazimierz Wielki rozpoczął budowę Ogrodzieńca. Pierwszym właścicielem zamku stał się Przedbór z Brzezia herbu Zadora. W kolejnych latach zamek przechodził w posiadanie innych rodów, między innymi Włodków z Chrabimowic herbu Sulima, braci Salomonowiczów, Pileckich, Bonerów… Zmieniał się również wygląd zamku, który był sukcesywnie rozbudowywany i przebudowywany. W latach 1655-1660 – podczas potopu szwedzkiego – zamek został zniszczony i ograbiony. Dopiero po 9 latach Stanisław Waszycki odbudował zamek i otoczył go dodatkowymi umocnieniami. Na początku XVIII w. tereny Polski stały się areną III wojny północnej – w tym czasie doszło do kolejnego najazdu Szwedów, którzy tym razem splądrowali i spalili Zamek Ogrodzieniec. Mimo że zrujnowany, zamek stał się domem dla kolejnych mieszkańców, którzy opuścili go ostatecznie dopiero w 1810 roku. W 1906 roku zamek staje się symbolem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które później zostało przekształcone w funkcjonujące do dziś PTTK. Po II wojnie światowej w zamku przeprowadzono prace konserwatorskie i zabezpieczające, które pozwoliły otworzyć budynek do zwiedzania.

Zamek Ogrodzieniec jako atrakcja turystyczna

Oprócz bogatej historii, którą można szczegółowo poznać w trakcie zwiedzania, Zamek Ogrodzieniec oferuje swoim gościom również wiele innych atrakcji.

– Staramy się, żeby nasza oferta była jak najbardziej zróżnicowana, ciekawa dla odbiorców w różnym wieku i niosła za sobą walory edukacyjne – mówi przedstawiciel firmy Zamek Sp. z o.o. – W sezonie wysokim, który uzależniony jest od warunków atmosferycznych i najczęściej trwa trwa od początku maja do końca września, nasi goście mogą zwiedzać zamek z przewodnikiem, wziąć udział w Wieczorze z Duchami, oglądać widowiskowe gonitwy konne i pokazy rycerskie, jak również uczestniczyć w ciekawych warsztatach i imprezach plenerowych. Poza propozycjami skierowanymi do klientów indywidualnych posiadamy również rozbudowaną ofertę przeznaczoną dla szkół oraz firm. W murach zamku organizujemy min. wycieczki tematyczne oraz lekcje żywej historii, imprezy integracyjne i eventy, a dla grup szkolnych przygotowaliśmy ponadto ofertę noclegową w Gościńcu pod Lilijką.