rowery
23 marca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Turystyka rowerowa jako ciekawy sposób na spędzenie wczasów
5 (100%) / 1 głosów

Turystyka rowerowa jako ciekawy sposób na spędzenie wczasów

Spędzanie wczasów na wylegiwaniu się na plaży w zatłoczonych nadmorskich miejscowości powoli staje się passe – coraz więcej Polaków stawia na aktywny wypoczynek. Jedną z jego form może być turystyka rowerowa. Oto kilka powodów, dla których warto spędzić wolny czas na siodełku, przemierzając szlaki.

Jazda dla zdrowia

To jednej z głównych powodów, dla których coraz więcej osób interesuje się turystyką rowerową – jazda na jednośladzie to doskonały sposób pracy nad naszą kondycją. Podczas jazdy nasz układ krwionośny musi pracować na większych obrotach. Poprawa krążenia sprawia, że poprawia się nasza odporność, spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej i wzmacniamy mięśnie. Zwiększa się również objętość naszych płuc. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli jeździmy po obszarach położonych z dala od miast o wysokim zagęszczeniu ludności oraz ośrodków przemysłowych, np. po pięknym parku przyrody Doliny Baryczy. Warto również pamiętać o tym, ze wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy zwiększona produkcja endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie. Pokonanie długich tras na rowerze to idealny sposób na relaks i oderwanie się od problemów dnia codziennego.

Walory edukacyjne

Turystyka rowerowa to nie tylko jazda na czas czy dystans – nie bez kozery mówimy tutaj o „turystyce” czyli aktywności polegające na odkrywaniu nowych miejsc, również od strony kulturowej. Znaczna większość szlaków rowerowych przebiega przez miejsca o bogatej historii i istotnym znaczeniu tożsamościowym dla lokalnych społeczności. Z drugiej strony rower jest również doskonałym środkiem transportu dla osób zainteresowanych lokalną fauną i florą. Wybierając się na wyprawę rowerową zdecydowanie warto posiadać przy sobie aparat fotograficzny, żeby uchwycić n zdjęciu rzadko spotykane, dzikie gatunki zwierząt.

Turystyka rowerowa a dzieci

Wielu rodziców może się zastanawiać, czy turystyka rowerowa to odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu dla dzieci. Odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście nie należy narzucać maluchom zbyt dużego tempa oraz dystansów: trzeba naprawdę dużego doświadczenia oraz doskonałej kondycji, aby pokonywać na rowerze liczące kilkadziesiąt kilometrów szlaki po bezdrożach. Niemniej jednak możemy śmiało zdecydować się za zabranie naszych pociech na wakacje spędzone w ten sposób. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem dogodnego noclegu – w miejscach obfitujących w szlaki rowerowe nie brakuje obiektów noclegowych. Jednym z nich jest trzygwiazdkowych Hotel Libero, położony w pobliżu wspomnianej Doliny Baryczy. Stanowi on świetną bazę wypadową dla rowerzystów.