basen-termy
11 czerwca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Termy jako ciekawa atrakcja turystyczna
5 (100%) / 2 głosów

Termy jako ciekawa atrakcja turystyczna

Kąpiele w basenach termalnych to doskonała propozycja dla osób, które szukają sposobu na regenerujący wypoczynek i relaks. Jeszcze niedawno amatorzy gorących kąpieli, aby z nich skorzystać, musieli udawać się na zagraniczne wycieczki do term na Słowacji lub Węgrzech. Obecnie również w Polsce działa kilka atrakcyjnych ośrodków, udostępniających swoim gościom baseny termalne.

Magia wód termalnych

Wody termalne pochodzą z głębokich warstw Ziemi i charakteryzują się przede wszystkim, jak wskazuje ich nazwa, wysoką temperaturą. To jednak nie wszystko, gdyż wody bijące z cieplic są także krystalicznie czyste i bogate w minerały, sprzyjające zdrowiu człowieka. Wykorzystuje się je na rozmaite sposoby, nie tylko do leczniczych i relaksacyjnych kąpieli, ale  także do produkcji profesjonalnych  dermokosmetyków.

Wody geotermalne, wykorzystywane w kompleksach rekreacyjnych i leczniczych określanych mianem term, są mocno nasycone pierwiastkami niezbędnymi dla zdrowia człowieka, w tym m.in. potasem, sodem, wapniem, magnezem, krzemem i żelazem. Obecność tych minerałów w gorącej wodzie wpływa pozytywnie przede wszystkim na skórę osób zażywających kąpieli termalnych, ale nie tylko.

Dobroczynny wpływ kąpieli termalnych na skórę polega na przywróceniu jej równowagi, co jest szczególnie ważne w sytuacji borykania się z rozmaitymi problemami dermatologicznymi. Wody termalne pomagają także regenerować uszkodzone komórki, toteż każdy korzystający z term odczuje znaczną poprawę kondycji skóry.

Kąpiele w naturalnej, czystej i gorącej wodzie wpływają korzystnie na układ krążenia, wspomagają przemianę materii i równowagę gospodarki hormonalnej, pomagają w leczeniu rozmaitych dolegliwości bólowych ze strony układu ruchowego. Niewątpliwą zaletą jest także ich dobroczynny wpływ na psychikę – relaks w ciepłej wodzie sprzyja relaksowi i wyciszeniu, toteż wskazany jest osobom nerwowym i cierpiącym z  powodu depresji lub bezsenności.

Termy jako atrakcja turystyczna

Rejonem najbogatszym w wody geotermalne w kraju jest Południe, toteż właśnie na Podhalu znajdziemy największe i najlepiej zorganizowane kompleksy basenów termalnych. Każdego roku przyciągają one tysiące turystów, którzy przybywają tu albo wyłącznie w celu zażywania zdrowotnych kąpieli, albo taką formę relaksu traktują jako uzupełnienie aktywnego wypoczynku na pobliskich stokach.

Możliwość regeneracji ciała i ukojenia zmysłów nie jest jedyną zaletą wycieczki do basenów termalnych – przekonuje nasz rozmówca z Hotelu Górskiego. Nowoczesne ośrodki, takie jak Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, oferują swoim gościom wiele dodatkowych atrakcji, adaptując wody z gorących źródeł do celów rozrywkowych, które spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

We wspomnianej Termie Bania znajdziemy dwie osobne strefy – zabawy i relaksu. Pierwsza z nich wypełniona jest zjeżdżalniami, karuzelami i wodospadami, dzięki którym zabawa w wodzie nie może się znudzić. Znajdują się tutaj baseny wewnętrzne i zewnętrzny, urozmaicone sztuczną falą i gejzerem. Dorośli, którzy cenią sobie przede wszystkim spokój, mogą skorzystać ze strefy relaksu, spędzając błogo czas w jednym z kilku basenów, jacuzzi lub saunach.