Ośrodek na organizację zielonej szkoły nad morzem
23 lipca 2018

Kategoria:
Rozrywka

Ośrodek na organizację zielonej szkoły nad morzem
5 (100%) / 1 głosów

Ośrodek na organizację zielonej szkoły nad morzem

Zielona szkoła to atrakcyjna forma nauki przez zabawę. Kilkudniowy wyjazd, podczas którego uczniowie mogą zaznajamiać się z przyrodą przez bezpośredni z nią kontakt, to z jednej strony pożyteczna nauka, a z drugiej chwila oddechu od szkolnej ławy. Szczególnie atrakcyjne i pouczające mogą być wyjazdy na zieloną szkołę nad morze. Jak powinien wyglądać ośrodek dla takiej zielonej szkoły?

Dlaczego warto zorganizować zieloną szkołę nad morzem?

Wybierając miejsce na zieloną szkołę, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego walory przyrodnicze. Teren, na którym uczniowie będą spędzać czas, powinien dawać nauczycielom dużo pretekstów do tego, aby poprowadzić interesującą lekcję.

Polska obfituje w różnorodne tereny. Mamy tu zarówno góry, jak i niziny, obszary pełne jezior, rejony nastawione tak na rolnictwo, jak i na turystykę, pokryte wszelkimi rodzajami lasów, a nawet pustynię. Wybór jest trudny, warto jednak rozważyć zorganizowanie zielonej szkoły nad morzem.

Krajobraz nadmorski nie jest czymś, z czym dzieci stykają się na co dzień. Nad morzem panuje nieco inny klimat. Można więc omawiać nietypowe dla uczniów zjawiska pogodowe, a nawet doświadczyć ich na własnej skórze. Odmienny jest też skład powietrza, które nasycone jest tam morskimi minerałami. To nie tylko pretekst do przybliżenia dzieciom tematów z zakresu chemii, ale też sposobność do wzmocnienia dróg oddechowych.

Pod względem ukształtowania terenu polskie morze także ma sporo do zaoferowania. Znaleźć tu można unikalne wydmy, ale nie brakuje też lasów. Uczniowie będą mogli również zapoznać się ze słonowodnymi odmianami fauny i flory.

Jaki powinien być ośrodek na organizację zielonej szkoły nad morzem?

Trzeba pamiętać, że zielona szkoła to nie tylko nauka, ale też zabawa, a przede wszystkim trening samodzielności z dala od troskliwych oczu rodziców, w zupełnie nowych warunkach. Ośrodek, który wybierzemy na organizację zielonej szkoły, powinien zapewniać dzieciom i młodzieży możliwość owocnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz aktywności fizycznej. Jednym z założeń zielonej szkoły jest bowiem opuszczenie murów szkolnych czy domowych.

Mając to na uwadze, Ośrodek Wypoczynkowy Lazur oferuje obiekt stworzony z myślą o zielonych szkołach. Mieści się on w Poddąbiu. Powierzchnia 1,5 ha jest ogrodzona i monitorowana, a miejscowość otoczona lasami. Ośrodek znajduje się zaledwie 300 metrów od morza i jest gotowy przyjąć 450 osób.

Uczestnicy wyjazdu mogą korzystać ze świetlicy wyposażonej w sprzęt audiowizualny, placu zabaw, boiska wielofunkcyjnego, dużej oświetlonej altany, miejsca na ognisko czy grilla oraz stołów do ping-ponga. Dostępna jest także wypożyczalnia rowerów i gokartów.