akcesoria wędkarskie
16 października 2018

Kategoria:
Rozrywka

Akcesoria wędkarskie do połowu karpia
5 (100%) / 1 głosów

Akcesoria wędkarskie do połowu karpia

Każdego roku rośnie liczba wędkarzy, specjalizujących się w łowieniu karpi, a także klubów karpiowych, które zrzeszają profesjonalistów w tej gałęzi wędkarstwa. W związku z rosnącym zainteresowaniem połowem tego wyjątkowego gatunku ryby powstała potrzeba dostarczenia wędkarzom fachowego sprzętu i akcesoriów. W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się, wyruszając na połów karpia?

Technika połowu karpia

Istnieją różne techniki połowu karpia. Najczęściej rybę tę łowi się na gruntówkę, albo na spławik – mówi ekspert z FPH Expert. Ponieważ karp jest silną rybą, ważne jest by cała wędka była wytrzymała. Zaleca się także stosowanie kołowrotka o stałej szpuli z bardzo mocną żyłką.

Podczas połowu na spławik, branie sygnalizuje „tańczenie” tego elementu. Zacinamy, gdy spławik całkowicie zniknie pod powierzchnią wody. W przypadku połowu na grunt wymagana jest większa uważność. Zacinamy w sytuacji, gdy zauważymy, że ryba chwyciła przynętę i ucieka. Biorąc pod uwagę, że karp jest jedną z najsilniejszych ryb, po zacięciu trzeba być gotowym na energiczny hol.

Haczyk na karpia

Jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego jest oczywiści haczyk. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, wędkarze musieli radzić sobie, samodzielnie wykonując haczyki z agrafek lub gwoździ. Dzisiejsza oferta rynkowa znacznie ułatwia przygotowania do połowu, a wędkarze mają możliwość wyboru spośród olbrzymiej ilości haczyków, przeznaczonych do połowu konkretnego gatunku ryby.

Do połowu karpia najlepiej używać haczyków z oczkiem lekko zagiętym do wewnątrz, co ułatwi zacięcie ryby. Warto rozważyć użycie haczyka o grubszym drucie, który zapewni lepszy chwyt, choć wbija się nieco gorzej.

Niewskazane jest korzystanie haczyków zupełnie niepodatnych na rozciąganie, ponieważ w sytuacji, gdy ugrzęźnie np. w drzewie, próbując uwolnić go, możemy stracić cały zestaw. Haczyk powinien być więc lekko sprężysty, zaś wędzisko, hamulec kołowrotka i żyłka powinny służyć amortyzacji podczas holowania ryby.

Przykładowe zestawy na karpia

To, z jakich akcesoriów zbudujesz zestaw końcowy, zależy od metody, jaką będziesz łowił. Przykładowy zestaw spławikowy możesz skompletować z żyłki 0.35 mm z haczykiem nr 3. Przed spławikiem (np. 5g) należy umieścić stoper. Dalej znajdą się śruciny, łezka i krętlik. Przypon możesz wykonać z plecionki 0.18mm o długości około 20cm.

W sytuacji połowu na grunt możesz sięgnąć po identyczną żyłkę. Za stoperem warto wykorzystać koszulkę antysplątaniową. Dalej umieszczamy krętlik ze stoperami i ciężarek ok. 60g. Przypon z plecionki zakończ haczykiem nr 3 i kulką proteinową.