3 stycznia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana opon – dlaczego jest tak ważna?
5 (100%) / 1 głosów

Wymiana opon – dlaczego jest tak ważna?

Jesienią i wiosną do wulkanizatorów ustawiają się kolejki kierowców chcących wymienić opony. Namawiają do tego eksperci z branży samochodowej, reklamują to producenci ogumienia. O potrzebie wymiany opon przypomina radio i telewizja oraz gazety. Czy to tylko nowa moda, czy stoją za tym jakieś racjonalne przesłanki? Kiedy najlepiej wymieniać opony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Dlaczego sezonowa wymiana opon jest tak istotna?

Przede wszystkim dlatego, że opony letnie nie nadają się do jazdy w sezonie zimowym. Dlaczego? Ponieważ wykonane są z mieszanki gumowej, która sztywnieje przy niższych temperaturach. To z kolei pociąga za sobą mniejszą przyczepność do podłoża. A mniejsza przyczepność jest synonimem wydłużonej drogi hamowania, co mniejsza bezpieczeństwo na drodze. Opony zimowe charakteryzują się elastycznością w niskich temperaturach. Poza tym wzór ich bieżnika i lamele skracają drogę hamowania. Dzięki temu wzrastają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Opony zimowe sprawdzają się w różnych warunkach jazdy: i wtedy, kiedy nawierzchnia jest ośnieżona, i wtedy, gdy jest mokra, ale też wtedy, gdy jest sucha. Zapewnią też dobrą przyczepność, kiedy panują warunki ekstremalnie trudne – przy śniegu głębokim lub ubitym, na lodzie czy przy gołoledzi. Analogicznie, opony zimowe nie nadają się do jazdy w sezonie letnim. Z tych powodów wymiana opon jest zalecana przez specjalistów.

Czym jeszcze charakteryzują się opony zimowe? Jakie są mechanizmy ich działania?

Za lepszą przyczepność opon zimowych odpowiada kilka parametrów. Kierunkowa rzeźba bieżnika, duża ilość krawędzi i duża gęstość lameli odpowiadają za efekt zazębiania się. Lamele, czyli małe, zaczepne elementy bieżnika wiążą się z kolei z efektem pazura. Duża powierzchnia styku opon z nawierzchnią to lepsza przyczepność, zwłaszcza na nawierzchniach oblodzonych. Poza tym, dzięki temu, że mieszanka gumowa, z której składają się opony zimowe, zawiera dodatek krzemionki, zachowuje ona elastyczność w temperaturach poniżej 6 stopni Celsjusza.

Kiedy najlepiej wymienić opony?

Zapytaliśmy o to specjalistę z Serwisu Opon Gent w Szczecinie:

Momentem, kiedy najlepiej wymienić opony, nie jest pierwszy opad śniegu zimą albo pierwszy promyk wiosennego słońca. Moment ten określa temperatura. Kiedy spada poniżej 6 stopni Celsjusza w ciągu dnia to najwyższy czas na opony zimowe. I analogicznie, kiedy wzrasta powyżej tej temperatury, warto wybrać się ponownie do wulkanizatora po opony letnie.

A może lepiej wybrać opony wielosezonowe? Opony wielosezonowe, inaczej całoroczne, nie są tak skuteczne zimą, jak opony zimowe czy latem, jak opony letnie. Nie są zalecane zwłaszcza kierowcom podróżującym w trudnych warunkach – po nawierzchniach pokrytych śniegiem lub lodem.