11 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

W jaki sposób działa webasto?
5 (100%) / 1 głosów

W jaki sposób działa webasto?

Webasto to kolejne udogodnienie dla kierowców. Jest to rodzaj ogrzewania, z tą różnicą, że działa podczas postoju. Dzięki temu zimą możemy po prostu wsiąść i jechać, bo wnętrze pojazdu jest nagrzane, a szyby nie wymagają czasochłonnego skrobania. To dopiero komfort! Jak działa ogrzewanie postojowe webasto i jakie jeszcze ma zastosowania? Przekonaj się, dlaczego warto je mieć!

Zasada działania ogrzewania postojowego webasto

System ogrzewania postojowego webasto to po prostu kolejny pomysł na to, jak zastosować obecne już w samochodzie systemy. W swoim działaniu webasto korzysta z układu chłodzenia, wentylacji i paliwa w zbiorniku, ewentualnie z gniazdka elektrycznego. Jak współpracują te elementy? O tym opowie specjalista z firmy BAS – Serwis Bosch w Zabrzu:

Aby stworzyć system webasto, należy wyposażyć auto w agregat grzewczy. Może on być zasilany paliwem z baku albo prądem z gniazdka. To jedyny dodatkowy element, jakiego potrzebujemy. Agregat działa niezależnie od silnika. Płyn chłodniczy zaczyna krążyć, a agregat go ogrzewa. Następnie ten ogrzany czynnik chłodniczy oddaje energię cieplną w wymienniku, a system wentylacji wdmuchuje ciepłe powietrze do kabiny.

Ogrzewanie webasto działa niezależnie od silnika, więc jak się je uruchamia? Służy do tego programator. Umożliwia on zaprogramowanie urządzenia tak, aby włączało się np. pół godziny przed czasem, kiedy wyruszamy do pracy. Układ grzewczy potrzebuje ok. 20 minut, aby w kabinie zapanowała odpowiednia temperatura.

Nie tylko ogrzewanie, czyli zastosowania webasto

Wartym odnotowania faktem jest to, że webasto ogrzewa nie tylko kabinę, ale też to, co pod maską. Dzięki temu można zapomnieć o zimowych problemach z uruchomieniem silnika i katowaniu go pracą na zimnym oleju. Dzięki ogrzewaniu webasto silnik i olej są już dość ciepłe, gdy wsiadamy do auta, nawet jeśli wokół trzaska mróz. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia wygody i oszczędności czasu, ale też z perspektywy dbania o jednostkę napędową, obniżanie spalania i środowisko – z zimnego silnika wydobywa się więcej szkodliwych substancji, a spalanie jest podwyższone.

Kolejna zaleta webasto to to, że działa ono w dwie strony. Może zarówno rozgrzewać kabinę zimą, jak i studzić ją latem. W upalne dni, gdy żar się leje z nieba i marzymy o chłodzie, wsiadanie do rozgrzanego auta to prawdziwy koszmar. Trudno dotknąć kierownicy, na desce rozdzielczej można przyrządzić jajko sadzone, a klimatyzacja potrzebuje chwili, żeby schłodzić nagrzane do granic powietrze. Posiadacze systemu webasto po prostu wsiadają do auta i cieszą się orzeźwiającym chłodem.