podnośnik
1 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje podnośników i platform roboczych
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje podnośników i platform roboczych

Podnośniki, podesty i platformy ruchome, są niezbędne w bardzo wielu różnych sytuacjach. Warto wiedzieć, jakie istnieją typy tego rodzaju urządzeń, by móc wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do wykonywanej przez nas pracy. Podnośniki i platformy przydają się nie tylko na budowie, ale też w wielu pracach konserwatorskich i montażowych. W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na ich temat.

Podnośniki ruchome – jakie wyróżniamy?

Wybór rodzaju podnośnika ruchomego powinien być uzależniony od tego, jakie prace planujemy wykonać. Podesty, podnośniki i zwyżki to maszyny spełniające taką samą funkcję – mają ułatwić bezpieczny dostęp do obiektów znajdujących się na dużej wysokości. Każde z tych rozwiązań ma jednak pewne charakterystyczne cechy, a ich znajomość pomoże nam w wyborze urządzenia, które najbardziej usprawni nam naszą pracę. Duży wybór podnośników i platform roboczych znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Mateco Podesty Ruchome Sp. z o.o.

Podnośniki spalinowe czy elektryczne?

Podstawowym kryterium, jest rodzaj zasilania podnośników – do wyboru mamy podnośniki elektryczne i spalinowe. Podnośniki i podesty elektryczne wyposażone są w specjalne baterie, które można ładować. Dobrze sprawdzają się jako urządzenia do pracy w zamkniętej przestrzeni – we wszelkiego rodzaju halach i budynkach – pracują cicho i nie wydzielają trujących spalin. Podnośniki z napędem spalinowym sprawdzą się natomiast lepiej na zewnątrz, na terenie budowy czy tam, gdzie nie ma po prostu dostępu do źródła prądu.

Podnośniki teleskopowe, łamane i nożycowe

Innym kryterium, jest budowa podnośnika. Do wyboru mamy podesty teleskopowe, teleskopowe łamane oraz nożycowe. Urządzenia teleskopowe, składają się właśnie tak, jak teleskop – stąd też ich nazwa. Taki podest powinien zostać ustawiony tak, by w linii prostej umożliwiał nam dostęp do miejsca, w którym chcemy wykonać pracę. Podest teleskopowy łamany daje nam trochę więcej możliwości –  ramie takiego podestu jest podzielone na segmenty, dzięki czemu możliwy jest dostęp do miejsca wykonywania robot, nawet jeśli nie da się dotrzeć do niego w linii prostej, bo na drodze pojawiają się przeszkody. Podesty nożycowe składają się jak połączone ze sobą nożyce, co pozwala na dostęp wielu osób do trudnego miejsca pracy – wykorzystuje się je na przykład przy budowie motów i wiaduktów, ale tez do mycia szyb w wieżowcach. Zakup takich podestów to duży wydatek – tańszym rozwiązaniem jest po prostu wynajęcie potrzebnego nam podestu, na okres prowadzenia prac.