czesci-samochodowe
25 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje części zamiennych – OE, OEM, OEQ.
5 (100%) / 2 głosów

Rodzaje części zamiennych – OE, OEM, OEQ.

Każdy posiadacz samochodu wie, że trzeba w niego inwestować. Oprócz wymaganych przeglądów technicznych, konieczności zmiany opon lub dokupienia poszczególnych elementów, często zdarza się, czy to z powodu stłuczki czy zużycia danego materiału, że jesteśmy zmuszeni wymienić konkretną część w samochodzie. Jak dobrać odpowiednią do naszego auta? Czym różnią się rodzaje części zamiennych dostępne na rynku motoryzacyjnym?

Najważniejszy podział części zamiennych do samochodu został przeprowadzony ze względu na ich jakość. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje elementów zamiennych do aut: OE, OEM i OEQ. Co kryje się pod tymi tajemniczo brzmiącymi skrótami? Wyjaśni nasz krótki przewodnik.

OE czyli najwyższa jakość

OE, czyli po angielsku Original Equipment, to oryginalne części zamienne, sygnowane logo producenta auta – objaśnia pracownik sklepu z autoczęściami Carwit, oferującego klientom wszystkie rodzaje zamienników – Trzeba pamiętać, że nadają się wyłącznie do nowych samochodów, nie starszych niż trzy lata.

Są to części najwyższej jakości i co za tym idzie, najdroższe. Przeznaczone są do pierwszego montażu fabrycznego i dostępne jedynie w autoryzowanych stacjach obsługi. Łatwo można poznać je po opakowaniach, bowiem one, podobnie jak same części, również są sygnowane logotypem danej marki.

OEM czyli wysoka jakość w niskiej cenie

Drugim rodzajem części zamiennych do auta są części po angielsku nazywane Original Equipment Manufacturer, w skrócie OEM. Od poprzednio omawianych różnią się jedynie brakiem logo marki pojazdu przy zachowaniu doskonałej jakości. Ich producent zaświadcza, że zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami oraz standardami, rekomendowanymi przez producenta auta. Przeznaczone są dla samochodów starszych niż trzy lata, lecz nie starszych niż pięć. Są częściami bardzo chętnie wybieranymi przez konsumentów, bowiem bywają tańsze od części OE nawet o 40%. Dzięki temu, że są produkowane na tej samej linii montażowej co poprzednio omawiane, zyskujemy doskonałą jakość w przystępnej cenie.

Części OEQ czyli na każdą kieszeń

Właściciele starszych pojazdów, liczących osiem lat i więcej, najchętniej wybierają trzeci z omawianych rodzajów, czyli OEQ (Original Equipment Quality). Ich jakość jest porównywalna do części OEM, jednak firmy, zajmujące się ich wytwarzaniem, nie dostarczają części producentowi samochodu na pierwszy, fabryczny montaż. Nie oznacza to, że są to produkty gorszej jakości. Wytwarzane przez zakłady o ugruntowanej pozycji na rynku wtórnym, posiadają wszelkie potrzebne certyfikaty, uzyskiwane w trakcie testów laboratoryjnych. Produkowane są z materiałów wysokiej klasy, które zapewniają ich wytrzymałość. Ciekawostką pozostaje fakt, iż bywają bardziej trwałe względem części OE. Ta zasada sprawdza się w przypadku elementów zawieszenia pojazdu.

Wybór odpowiedniej części zamiennej do auta zależy zatem od wieku samochodu, zasobności naszego portfela, a także naszych oczekiwań i tego, czy logo producenta auta ma dla nas znaczenie. Bardzo często bowiem jest ono zasadniczą częścią składową ceny konkretnego zamiennika.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41