regeneracja-silnika
29 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Regeneracja silnika – kiedy konieczna?
5 (100%) / 1 głosów

Regeneracja silnika – kiedy konieczna?

Silnik to kluczowy element każdego samochodu, jego serce. Od kondycji tego mechanizmu zależy czy całe auto nadaje się do użytku, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Długo eksploatowany silnik może zacząć „nawalać” – warto wtedy zdecydować się na jego regenerację.

Kiedy wyremontować silnik?

Za decyzją o wyremontowaniu silnika najczęściej stoi jego mechaniczne uszkodzenie. Jakie mogą być jego przyczyny?

  • Nieprawidłowe korzystanie z samochodu – nieumiejętne prowadzenie, bardzo dynamiczny albo zbyt statyczny styl jazdy czy po prostu zaniedbania w kwestii jego konserwacji mogą sprawić, że poszczególne elementy zaczną zużywać się szybciej, niż powinny i konieczna będzie ich wymiana. Błędy kierowców są najczęstszą przyczyną uszkodzenia silnika
  • Wady fabryczne mechanizmu i błędy mechanika – usterki spowodowane fabrycznymi niedoskonałościami zdarzą się stosunkowo rzadko. Badania, którym poddawane są silniki pokazują, że główne elementy są w stanie zachować swoją sprawność przez kilkaset tysięcy kilometrów. Inną kwestią są usterki spowodowane przez mechaników przy okazji poprzednich napraw.
  • Wypadki – nie każda kolizja musi kończyć się zezłomowaniem auta czy wymianą silnika. Niektóre uszkodzenia powstające w momencie frontowego uderzenia samochodu w przeszkodą można usunąć z pomocą fachowca.

Nieprawidłowe działanie silnika

Błędem jest przyjmowanie, że skoro silnik pracuje, to znaczy że jest sprawny.

– O tym, że urządzenie nadaje się do naprawy mogą świadczyć różnego objawy, wpływające na jego efektywność, np. problemy z odpaleniem, zwiększone dymienie czy niedostatek mocy – wyjaśnia pracownik firmy Jurgal, specjalizującej się w regenerowaniu silników – Ogólnie rzecz biorąc powinniśmy brać pod uwagę naprawę, jeśli stwierdzimy, że nasz silnik jest zbyt wyeksploatowany.

Naprawa czy wymiana?

Rozwiązaniem alternatywnym do naprawy silnika jest jego wymiana. Czy jest ona opłacalna? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, czynników takich jak rozmiary uszkodzeń czy wiek silnika. Naprawa rozległych uszkodzeń, obejmujących główne elementy mechanizmu może dyskwalifikować go z regeneracji pod względem finansowym – mniejszym wydatkiem będzie kupienie sprawnego, używanego silnika i ewentualne przeprowadzenie na nim drobnych napraw. Częstą, lecz błędną opinią wśród kierowców jest twierdzenie, że raz uszkodzony silnik nie będzie już odznaczał się taką samą sprawnością, jak przez awarią. Ergo jego naprawianie jest tylko odraczaniem całkowitego unieruchomienia. Nie jest to prawdą – profesjonalnie przeprowadzona naprawa jest w stanie w pełni przywrócić silnikowi dawną sprawność. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się, czy kupno innego silnika jest na pewno lepszą inwestycją.