korozja-samochodu
12 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Przyczyny powstawania korozji samochodowej
5 (100%) / 1 głosów

Przyczyny powstawania korozji samochodowej

Rdzawe ślady na samochodzie to zły znak – oznaczają bowiem, że nasz pojazd dopadła korozja. Skorodowane elementy bardzo trudno doprowadzić do pierwotnego stanu, a co gorsza – degradacja może postępować. Z tego względu warto jej zapobiegać i mieć świadomość, skąd właściwie się bierze. Poniżej piszemy o podstawowych przyczynach powstawania korozji oraz sposobach, w jaki można jej zapobiec. Zapraszamy do lektury.

Nic nie bierze się z powietrza… Czy aby na pewno?

Czynniki środowiskowe nas nie rozpieszczają, a wzrastające zanieczyszczenie powietrza oddziałuje negatywnie nie tylko na człowieka, ale też otaczające go przedmioty. Nie inaczej jest z samochodami. Agresywna atmosfera – nasycona szkodliwymi cząstkami stałymi, płynnymi i gazowymi – wpływa niekorzystnie na nadwozie oraz podwozie pojazdu. Kurz, piasek, pył węglowy, dwutlenek węgla, siarka, amoniak, a nawet para wodna obfitująca w gazy i związki chemiczne – niemal każda cząsteczka osiadająca na karoserii prowadzi do stopniowego niszczenia warstwy ochronnej auta. Szkodliwe substancje, rozpuszczając się w wodzie, mogą łatwo dotrzeć do szczelin i połączeń blach, stając się przyczyną nie lada problemu. Zmiany degeneracyjne dostrzegają zwłaszcza właściciele starszych pojazdów, w przypadku których woda i tlen odcisnęły już piętno czasu. Coraz częściej jednak i nowe powłoki lakiernicze – zwłaszcza w samochodach po przebytej kolizji – tracą pierwotny blask.

Przezorny zawsze ubezpieczony. I wolny od korozji!

Czy korozji samochodu można przeciwdziałać? Oczywiście, że tak. O wiele łatwiej jednak jej zapobiegać, gdy jeszcze się nie pojawiła. To profilaktyka stanowi klucz do sukcesu w walce z rdzą. Wszelkie uszkodzenia na lakierze powinny być natychmiastowo usuwane. Nawet drobne rysy trzeba właściwie zabezpieczać, korzystając z pomocy warsztatów naprawczych. Warstwę lakierniczą można też wzmocnić, stosując zabezpieczenie antykorozyjne. Istnieje wiele rodzajów preparatów przeciwko rdzy, wśród których można wymienić masy bitumiczne, produkty bazujące na woskach i olejach. Za bardzo skuteczne uchodzą preparaty rust check o właściwościach silnie penetrujących, które odcinają dostęp tlenu do blach, a jednocześnie zagnieżdżają się w szczelinach i mikropęknięciach, wypierając z nich wodę. Dobry przykład tego typu produktu stanowi dostępny na polskim rynku aerozol RUST STOP. Zadbaj o swój samochód i spraw, że problem korozji przestanie Cię dotyczyć. To takie proste!