prawo jazdy
12 października 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Prawo jazdy kategorii B. Możliwości i uprawnienia
5 (100%) / 1 głosów

Prawo jazdy kategorii B. Możliwości i uprawnienia

Zdecydowana większość osób zdających egzamin na prawo jazdy kategorii B robi to po to, by móc prowadzić samochód osobowy. Uzyskując dokument, zdobywają one jednak znacznie szersze uprawnienia. Zdziwisz się, jak wieloma rozmaitymi pojazdami może kierować ktoś, kto dysponuje „prawkiem” w jego najpopularniejszym wariancie. Przedstawiamy je poniżej.

Zacznijmy od najbardziej oczywistych samochodów, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 tony. Warto zwracać uwagę na ten limit, zwłaszcza sprowadzając auto z zagranicy. O ile bowiem z prawem jazdy kat. B spokojnie możemy prowadzić pojazdy terenowe i SUV ze świadectwem homologacji dopuszczającym je do ruchu po polskich drogach, o tyle np. taki Ford Excursion osiąga nawet 4,2 tony, a dostawczak Iveco Daily występuje w wersji 4×4, która wymaga posiadania co najmniej kategorii C1.

Większe pojazdy

Pozostałe jego modele (podobnie jak zresztą inne samochody dostawcze) jednak już kwalifikują się do kierowania nimi z kategorią B1 – byle ich masa całkowita mieściła się w przepisowych 3500 kg. Jak dowiadujemy się we wrocławskiej szkole nauki jazdy Manewr, w tym limicie musi zmieścić się także przewożony ładunek, w przeciwnym razie zostaniemy ukarani co prawda nie punktami karnymi, ale już mandatem w przedziale 20-500 zł owszem.

Warto też wspomnieć, że jeśli większy samochód służy nam do przewożenia nie towarów, lecz osób, to na pokładzie (licząc z kierowcą) nie może się ich znajdować więcej niż 9. Powyżej tej liczby do czynienia mamy bowiem z autobusem, którym można kierować, dysponując prawem jazdy kategorii D lub D1. W ramach kategorii B możemy za to wszystkie wyżej wymienione pojazdy wyposażyć w przyczepę lekką (tj. o masie do 750 kg) bądź inną, o ile łączna masa takiego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony.

Sprzęt rolniczy

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją wyjątki, gdy w przypadku prawa jazdy kat. B ów magiczny limit nie do końca obowiązuje. Chodzi mianowicie o ciągniki rolnicze, które również można prowadzić, dysponując tym dokumentem. A taki choćby Ursus 1614 waży przeszło 5 ton. Ciągnikiem przewieziemy też rolniczy sprzęt podwieszany (np. pług, siewnik, kultywator czy rozsiewacz nawozu), ale już nie większe narzędzia kołowe, takie jak opryskiwacz, kombajn ziemniaczany albo roztrząsacz obornika. Również w kwestii przyczep obowiązują przepisy opisane powyżej.

Pojazdy wolnobieżne

Mając prawo jazdy kat. B, pokierujemy nawet kilkunastotonowym kombajnem, który należy do grupy pojazdów wolnobieżnych, które również objęte są omawianymi tutaj uprawnieniami. Kombajn ten jednak nie może mieć założonego osprzętu, ponieważ jest on zbyt szeroki, by jeździć publicznymi drogami. Nie przewieziemy go również niestety na przyczepie, bo będzie ona za ciężka. Bez odpowiednich uprawnień nie skorzystamy też z osprzętu koparki, koparko-ładowarki czy walca – ale możemy nimi jeździć legalnie po drogach, jako że wszystkie te pojazdy kwalifikują się jako wolnobieżne!

Motocykle, motorowery i inne pojazdy

Prawo jazdy kategorii B pozwala nam ponadto prowadzić motorowery (czyli jednoślady o pojemności silnika mniejszej niż 50 cm3 i maksymalnej prędkości 45km/godz.), a także rejestrowane niegdyś jako motorowery czterokołowce lekkie (do 350 kg), np. quady. W grę wchodzą również cięższe czterokołowce (do 400 kg w ramach przewozu osób i do 550 kg, jeśli chodzi o przewóz rzeczy), choć trzeba pamiętać, że obowiązują tu liczne obostrzenia:

  • konieczność noszenia kasku, jeśli nadwozie jest otwarte i nie ma pasów bezpieczeństwa;
  • konieczność poruszania się z prędkością nie większą niż 40 km/godz., jeśli pojazdem przewożone jest dziecko do lat 7;
  • konieczność posiadania homologacji, tablicy rejestracyjnej i polisy OC.
  • Jeżeli prawem jazdy kat. B dysponujemy od co najmniej trzech lat, to bez zdawania żadnego dodatkowego egzaminu pokierujemy także motocyklem, którego:
  • pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3
  • moc nie przekracza 11 kW,
  •  stosunek mocy do masy własnej jest mniejszy niż 0,1 kW/kg.