złom
23 marca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kiedy oddać auto do kasacji?
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy oddać auto do kasacji?

Samochody mają dla nas szczególną wartość. Zwłaszcza mężczyźni zgodzą się z tym twierdzeniem, ponieważ to oni głównie dbają o dobry stan pojazdów, a niejednokrotnie nawet samodzielnie je naprawiają. Niestety, z biegiem lat albo – co gorsze – po wypadku, nasze auto zaczyna sprawować się coraz gorzej. Może się okazać, że nie tylko my nie będziemy chcieli już nim jeździć, ale też – że nikt nie będzie chciał go kupić. Jakie czynniki wskazują, że należy oddać samochód do kasacji?

 Wysokie koszty naprawy niesprawnego auta

Głównym powodem, który powinien nas do tego skłonić, są wysokie koszty naprawy, przekraczające nawet wartość pojazdu. Samochód jest tak uszkodzony, że zwyczajnie nie opłaca się zostawiać go w warsztacie samochodowym. Nie dość, że wydalibyśmy krocie, to jeszcze nie jest pewne, że dług nacieszylibyśmy się jazdą nim. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem wydaje się kasacja pojazdu. Tym bardziej, że kasacja to jedyny sposób na pozbycie się niesprawnego auta. Nie dość, że legalnie je wyrejestrujemy, to uwolnimy się od corocznych opłat i otrzymamy pewną kwotę od stacji demontażu. Choć nie będzie wysoka, możemy dołożyć ją do pieniędzy przeznaczonych na zakup nowego samochodu.

Negatywny wpływ na środowisko

Drugim bodźcem skłaniającym nas do znalezienia stacji kasacji pojazdu powinien być negatywny wpływ auta na środowisko. Stare, zdezelowane samochody nie są dobre dla przyrody. Wyciekający olej, duża ilość spalin – nowe pojazdy są zdecydowanie bardziej przyjazne dla natury. A to ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach środowisko jest wystarczająco narażone na działanie negatywnych czynników. Powinniśmy robić wszystko, aby chronić wodę i powietrze, które są nieodzowne dla naszego życia.

Jak przygotować się do kasacji samochodu?

Podjęcie decyzji o kasacji samochodu jest odpowiedzialną decyzją właściciela pojazdu, który nie nadaje się do użytku ani do sprzedaży. Nie możemy liczyć, że ktoś zechce kupić od nas auto, które nie jest sprawne. Rynek jest przesycony ofertami dobrych pojazdów, które nie są drogie, a będzie można się nimi bezpiecznie poruszać przez kilka kolejnych lat.

Jak wobec tego przygotować się do kasacji samochodu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił nam właściciel Stacji demontażu pojazdów Kasmet w Gostyniu: Najważniejsze to zabrać ze sobą wszystkie konieczne dokumenty, czyli: dowód rejestracyjny (lub inny dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielami pojazdu, jeżeli dowód został nam odebrany przez policję), umowę kupna samochodu, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, kiedy samochód jest zarejestrowany na firmę oraz upoważnienie do kasacji pojazdu wystawione dla osoby, która zajmie się jego wyrejestrowaniem, jeżeli właściciel pojazdu nie może stawić się osobiście.

W stacji kasacji pojazdu właściciel (lub osoba upoważniona) otrzymuje zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji, a tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjne i karta pojazdu (jeżeli taka była wydana), zostają unieważnione. Na koniec musimy udać się do wydziału komunikacji, gdzie dopełnimy formalności.