instalacja-lpg
7 listopada 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Od czego zależy cena instalacji LPG?
5 (100%) / 1 głosów

Od czego zależy cena instalacji LPG?

Niezależnie od warunków rynkowych paliwo gazowe jest zwykle o około 50% tańsze od benzyny oraz oleju napędowego. To właśnie dlatego wielu kierowców decyduje się na zamontowanie w swoim aucie instalacji gazowej. Ile jednak będziemy musieli zapłacić, zanim zaczniemy realnie oszczędzać? Wiele zależy od takich czynników jak rodzaj instalacji oraz wiek auta.

Generacja instalacji gazowej

Głównym czynnikiem wpływającym na koszt wykonania instalacji gazowej w aucie, jest generacja, do której instalacja należy. Tych wyróżniamy pięć i każda ma nieco inne zastosowanie. Instalacje I i II generacje nazywane są instalacjami mieszalnikowymi, z czego tylko w II znajdziemy instalacje pozwalające dokładniej regulować skład mieszanki gazowej. Instalacje III i IV generacji to tak zwane instalacje sekwencyjne. Ostatnia, V generacja to instalacje sekwencyjne z wtryskiem gazu w fazie ciekłej. Na czym polegają różnice między nimi?

Do każdej z generacji zaliczamy instalacje przystosowane do zamontowania w konkretnych rodzajach silników – wyjaśnia przedstawiciel Zenit Autogas SystemsPrzykładowo instalacje I i II generacji, które są najstarsze ze wszystkich, stosuje się w silnikach z jednopunktowym wtryskiem paliwa lub gaźnikiem. Generalnie im starszy silnik, tym niższa generacja instalacji gazowej. Wraz z numerem generacji spada również jej cena.

Wiek auta

W związku z powyższym koszt wykonania instalacji uzależniony będzie w dużej mierze od wieku naszego auta. Dla posiadaczy aut kilkunastoletnich zamontowanie instalacji będzie inwestycją znacznie mniej obciążającą, niż dla właścicieli samochodów nowych.

Jakość poszczególnych komponentów.

Instalacje LPG wykonywane są przez wyspecjalizowane serwisy najczęściej z wielu różnych części, pochodzących nierzadko od różnych producentów. Dlatego też trudno jest precyzyjnie określić cenę montażu instalacji nawet jeśli wiemy, ile lat ma auto i która generacja będzie dla niego najodpowiedniejsza – wszystko zależy od kosztu poszczególnych elementów. Przy wyborze komponentów do instalacji nie warto oszczędzać – niska cena często idzie w parze z niską jakością, co będzie objawiać się podwyższonym spalaniem oraz większą awaryjnością instalacji. Głowna zasada to oszczędzamy po montażu a nie przed.

Pozostałe koszty

Decydując się na zamontowanie instalacji LPG w naszym aucie musimy mieć świadomość, że instalacja ta będzie wymagać regularnych, corocznych przeglądów. Przegląd instalacji nie mieści się w kosztach rutynowych przeglądów, będziemy musieli zapłacić za niego dodatkową kwotę w wysokości ok. 60 złotych. Jest to jednak niewielki koszt w porównaniu do oszczędności, które przyniesie instalacja.