sprzedaz-samochodu
4 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Na sprzedaż. Jak uzyskać atrakcyjną cenę za samochód używany?
5 (100%) / 1 głosów

Na sprzedaż. Jak uzyskać atrakcyjną cenę za samochód używany?

Nie sztuką jest sprzedać używany samochód – sztuką jest sprzedać go tak, by zmaksymalizować swoje zyski. W poniższym tekście podpowiadamy co zrobić, żeby ze sprzedawanego pojazdu wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy.

Wygląd przede wszystkim

Większość osób zainteresowanych kupnem używanego auta to początkujący kierowcy, którzy najczęściej nie znają się zbyt dobrze na pojazdach. Tym, co w pierwszej kolejności ściąga ich uwagę, jest wygląd auta, jeśli zatem chcemy zwiększyć szanse na uzyskanie atrakcyjnej ceny, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by pojazd dobrze się prezentował. Jak to zrobić?

  • Zanim wystawimy ofertę sprzedaży, dokładnie myjemy karoserię i sprzątamy wnętrze auta – błyszczący lakier prezentuje się dużo lepiej, niż karoseria i szyby pokryte pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Oczywiście również przed spotkaniem z potencjalnym nabywcą powinniśmy doprowadzić samochód do porządku. Nawet jeśli samochód jest w idealnym staniem, brud może skutecznie zniechęcić klienta do kupna
  • Drobne szczegóły mogą wpłynąć na ogólną ocenę auta. Jeśli przykładowo dywaniki bądź nakładki na pedały są już stare i zużyte, warto je wymienić na nowe. To niewielki koszt, a na pewno poprawiający wizerunek auta. Dobrze jest trochę pojeździć z nowymi nakładkami, żeby nie wyglądały na dopiero co wyjęte z opakowania
  • Bardzo brudny silnik dobrze jest umyć, ale nie róbmy tego tuż przed oględzinami z klientem – może on wtedy pomyśleć, że chcemy coś przed nim ukryć. Uwaga, mycie silnika to trudne i czasochłonne zadanie, uważajmy, żeby go nie uszkodzić i nie używać zbyt agresywnych detergentów.

Naprawiamy usterki

Każda używany samochód ma mniejsze lub większe usterki, które przed sprzedażą powinniśmy usunąć. Czy jednak opłaca się usuwać je wszystkie? Zdecydowanie nie. Priorytetem powinny być dla nas widoczne wady auta, np. duże wgniecenia i zarysowania czy awarie części powodujące, że na desce rozdzielczej palą się ostrzegawcze kontrolki.

Doprowadzanie auta do perfekcyjnego stanu jest nieopłacalne, bowiem może kosztować dużo więcej, niż wynosi wartość samego pojazdu – wyjaśnia przedstawiciel Skupu aut Poznań.

Nie oznacza to rzecz jasna, że powinniśmy ukrywać takie wady. Dobrze jest udać się na diagnostykę, gdzie dowiemy się, co szwankuje w naszym samochodzie, a następnie informacje te przekazać klientowi – z pewnością doceni on naszą szczerość. Drobnie wgniecenia albo ryski możemy pozostawić, a klientowi powiedzieć, że nie usuwaliśmy ich specjalnie, żeby samochód nie wyglądał na powypadkowy.

Co z przebiegiem?

Jedną z najczęstszych sztuczek nieuczciwych sprzedawców jest przekręcanie licznika kilometrów. Oczywiście nie powinniśmy tego robić. Ale co jeśli nasze auto ma rzeczywiście bardzo wysoki przebieg, co powoduje że nasi klienci się wahają przed kupnem? Można ten fakt obrócić na naszą korzyść – przedstawiamy się wtedy jako uczciwy sprzedawca, a samochód jako solidną maszynę, która mimo wielu kilometrów na koncie wciąż dobrze sobie radzi.