przeglad-samochodu
6 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Na czym polega przegląd eksploatacyjny samochodu?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega przegląd eksploatacyjny samochodu?

Często mylony z badaniem technicznym pojazdu, przegląd eksploatacyjny pojazdu nie jest obowiązkowy, lecz zalecany przez producentów aut. Ma on na celu skontrolowanie stanu technicznego samochodu, tego, czy wszystko działa w nim prawidłowo, a także cykliczną wymianę części eksploatacyjnych pojazdu, które są najbardziej narażone na zniszczenie w trakcie jego użytkowania. Na czym dokładnie polega?

Podczas przeglądu eksploatacyjnego samochodu badane są jego podstawowe, a zarazem najważniejsze elementy, takie jak układ hamulcowy, kierowniczy czy wydechowy. Wymieniane są także podstawowe płyny eksploatacyjne pojazdu. Co zatem dokładnie dzieje się z autem, po tym, gdy wjedzie do stacji diagnostycznej?

Kontrola

Chociaż podstawowy przegląd obejmuje wymianę oleju silnikowego oraz filtra oleju, nie bagatelizowałbym pozostałych czynności, gdyż wpływają one znacząco na nasze bezpieczeństwo. – radzi mechanik z Serwisu Samochodów Mercedes SkarżyńskiZdecydujmy się na kontrolę podstawowych układów pojazdu, bo zwykle tam tkwią niebezpieczne usterki.

Podczas przeglądu eksploatacyjnego samochodu powinno zatem zostać sprawdzone oświetlenie pojazdu, czyli prawidłowe ustawnie świateł, a także stan ogumienia, szyb oraz karoserii. Opony, których bieżnik będzie mniejszy niż 1,6 mm, będą nadawać się jedynie do wymiany. W trakcie przeglądu, na specjalnym stanowisku rolkowym zostanie skontrolowany stan układu hamulcowego auta. Aby został uznany za sprawny, wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, a postojowego powyżej 25 %. Układ kierowniczy to kolejny element, podlegający kontroli. Za pomocą tzw. szarpaków, wychwytuje się luzy w elementach układu zawieszenia i układu kierowniczego.

Wymiana

Drugim elementem przeglądu eksploatacyjnego samochodu jest wymiana płynów eksploatacyjnych. Przede wszystkim kontrolowane jest to, czy nigdzie nie następuje wyciek. Następnie wymieniane są: płyn chłodniczy, hamulcowy, a także, w przypadku silników wysokoprężnych, uzupełniany jest płyn katalityczny w autach z filtrem cząstek stałych.  Na tym etapie następuje również wymiana świec w silnikach benzynowych oraz, jeśli to konieczne, wymiana paska rozrządu.

Regularnie przeprowadzane przeglądy eksploatacyjne auta wpływają na utrzymanie gwarancji producenta. Co więcej, poprawiają jego bezawaryjność, czyniąc każdą podróż dużo bezpieczniejszą.