kupno-maszyn-rolniczych
21 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kupno maszyn rolniczych – nowe czy używane?
5 (100%) / 3 głosów

Kupno maszyn rolniczych – nowe czy używane?

Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym nowoczesnym i sprawnie działającym gospodarstwie. Ułatwiają oraz przyspieszają wykonywanie wielu prac, podnoszą zyski oraz sprawiają, że praca na roli kosztuje zdecydowanie mniej wysiłku. Rolnicy stojący przed zakupem maszyn rolniczych do swojego gospodarstwa najczęściej wahają się między maszynami nowymi a używanymi. Sprawdźmy, które z nich warto wybrać!

Maszyny rolnicze nowe i ich najważniejsze zalety

Nowe maszyny rolnicze, pomimo większego kosztu zakupu, to nadal bardzo częsty wybór polskich rolników. Do ich zakupu składnia zazwyczaj pewność, że maszyna jest w pełni sprawna i funkcjonalna. Nowe maszyny rolnicze kupujemy także z gwarancją, która w zależności od producenta może trwać od 24 do nawet 36 miesięcy. Dzięki gwarancji zyskujemy pewność, że w razie wystąpienia usterki, maszyna rolnicza zostanie szybko naprawiona na koszt producenta. Nie ponosimy więc dodatkowych kosztów związanych z naprawami oraz mamy pewność, że kupiony sprzęt będzie działał przynajmniej tak długo, ile wynosi jego gwarancja. Ma to szczególne znaczenie w każdym gospodarstwie, gdzie od sprawności maszyn rolniczych zależy tempo oraz jakość wykonywanej pracy.

Zakup nowych maszyn rolniczych wiąże się jednak z dość dużym wydatkiem, dlatego każdy właściciel gospodarstwa musi samodzielnie zadecydować, czy bardziej opłaca mu się zainwestować swoje pieniądze w zakup nowej maszyny, czy też może bardziej opłacalnym wyjściem będzie zakup maszyny używanej.

Maszyny rolnicze używane – czy warto?

Z zakupem używanych maszyn rolniczych zawsze wiąże się pewne ryzyko, na które są szczególnie narażeni ci rolnicy, którzy nie mają wiedzy oraz doświadczenia w zakupie używanych sprzętów rolniczych. Najważniejszą zaletą kupna używanych maszyn rolniczych jest jednak ich niska cena. Używany sprzęt odkupimy bowiem od ich aktualnego właściciela za ułamek ceny nowej maszyny. Jest to więc bardzo opłacalna opcja, zwłaszcza dla osób o ograniczonym budżecie, które z powodów ekonomicznych nie chcą jednak rezygnować z wysokiej funkcjonalności, jaką gwarantują maszyny rolnicze. Decydując się na odkupienie maszyny od innego rolnika, przed sfinalizowaniem transakcji warto zwrócić się do zaufanego warsztatu oraz wykonać dokładny przegląd techniczny maszyny. Dzięki niemu poznamy jej stan oraz będziemy mieli świadomość problemów, które mogą pojawić się w przyszłości.

Dobrym wyjściem dla oszczędnych jest także zakup sprzętu od firmy, która zajmuje się sprzedażą używanych maszyn rolniczych, takiej jak na przykład AgroMarket.pl. W takim przypadku często dostajemy bowiem pisemną gwarancję sprzedawcy, która w razie awarii pozwala na bezpłatną naprawę w ciągu 6 miesięcy od zakupu.