22 listopada 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Kryteria wyboru płynu chłodniczego
5 (100%) / 1 głosów

Kryteria wyboru płynu chłodniczego

Układ chłodzenia w samochodzie zapewnia odpowiednią temperaturę pracy silnika, a także pozwala utrzymać ją na stałym poziomie. Nie należy zaniedbywać kontroli stanu technicznego układu chłodzenia, a ponadto wybierać odpowiedni płyn chłodniczy, odpowiadający za przenoszenie energii cieplnej między silnikiem a chłodnicą. Poniżej wymieniamy kryteria doboru tego elementu chemii samochodowej.

Jakie są cechy płynu chłodniczego?

Płyn chłodniczy jest odpowiedzialny za przenoszenie energii cieplnej między silnikiem a chłodnicą. Zabezpiecza przed zamarzaniem i zjawiskiem kawitacji czy wrzenia, a także chroni elementy silnika i podzespoły układu chłodzenia przed korozją. Płyn chłodniczy składa się z wody oraz glikolu – etylenowego lub propylenowego, który, chociaż droższy, jest o wiele bardziej ekologiczny. W sprzedaży znajdują się gotowe płyny lub koncentraty, które można połączyć z wodą destylowaną. Wśród nich można znaleźć płyny o podwyższonej trwałości, zwiększonej wydajności chłodzenia lub uniwersalne.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu płynu chłodniczego?

Aby dobrać płyn chłodniczy odpowiednio do posiadanego samochodu, należy zapoznać się z wytycznymi producentów płynów, opartymi m.in. o materiał wykonania silnika i układu chłodzenia. Opis właściwości płynu, który należy porównać z zaleceniami producenta samochodu, znajduje się z tyłu każdego opakowania. Najważniejszym i decydującym o przydatności płynu w danym aucie składnikiem są inhibitory, które mają właściwości antykorozyjne, a także utrzymują odpowiednią klarowność i przejrzystość płynu. Ich cechy wpływają na pracę pompy wodnej oraz całego układu chłodzenia i ogrzewania.

Działanie inhibitorów korozji nowej generacji (związków organicznych – karboksylowych) polega na efekcie katalitycznym. Oznacza to, że nie wchodzą one w reakcję z metalem w ognisku korozji, a jedynie pośredniczą. Efektem takiej reakcji jest kilkukrotne wydłużenie czasu eksploatacji płynu chłodniczego w porównaniu do płynów w technologii konwencjonalnej. Ich żywotność może wynieść nawet 5-6 lat lub 250 tysięcy km dla pojazdów osobowych, a same płyny nazywane są Long Life.

Kiedy wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Warto pamiętać, że płyn chłodniczy, bez względu na jego rodzaj czy model pojazdu, należy wymienić przed upływem 5 lat, a najlepiej uczynić to po 3 latach, aby mieć pewność co do sprawności układu chłodniczego – zaleca specjalista z firmy Buwar, która jest jednym z czołowych na Dolnym Śląsku dystrybutorów środków smarujących i chemii samochodowej, w tym płynów chłodniczych.