prawo jazdy
1 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie są wymagane badania na prawo jazdy?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie są wymagane badania na prawo jazdy?

Zanim podejdziemy do egzaminu na prawo jazdy musimy wykonać badania lekarskie. Zadaniem lekarza jest stwierdzenie, czy prowadząc pojazd nie będziemy stanowić zagrożenia dla siebie i pozostałych użytkowników drogi. Jakie badania trzeba wykonać przed egzaminem na prawo jazdy? Na czym polegają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim tekście.

Co obejmują badania lekarskie przed egzaminem?

Życie bez prawa jazdy jest bardzo trudne – zwłaszcza, kiedy nie mieszkamy w mieście. Nic więc dziwnego w tym, że niemal każdy młody człowiek, tuż po 18 roku życia staje dziś do egzaminu na prawo jazdy. Poza ukończonym kursem i odpowiednim wiekiem, warunkiem otrzymania prawa jazdy jest też odpowiedni stan zdrowia. Zanim przystąpimy do egzaminu, lekarz musi sprawdzić, czy nasz stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdu. Badania lekarskie mają bardzo szeroki charakter. Co lekarz powinien sprawdzić?

  • Wzrok – to podstawa podczas prowadzenia auta. Lekarz może zalecić nam też okulary do jazdy autem.
  • Narządy słuchu i równowagi – czyli badanie laryngologiczne.
  • Układ ruchu.
  • Serce i układ oddechowy.
  • Układ nerwowy – przede wszystkim pod kątem padaczki.
  • Cukrzyca – przede wszystkim uwzględniając wyniki poziomu glikemii.
  • Stan psychiczny i uzależnienia – na przykład od alkoholu.

Jak wygląda badanie lekarskie przed egzaminem?

Przede wszystkim, nie ma się czego obawiać. Takie badanie to rutynowa sytuacja, formalność, którą po prostu musimy załatwić, jeśli chcemy kiedyś zasiąść za kółkiem. Badanie rozpoczyna się najczęściej od wywiadu – musimy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących naszego zdrowia oraz przyjmowanych przez nas medykamentów. Punktem obowiązkowym takiego badania jest sprawdzenie wzroku – najczęściej po prostu trzeba przeczytać litery z tablicy okulistycznej. Lekarz sprawdza też nasze ciśnienie i sprawdza poziom cukru we krwi. Osłuchuje nas też stetoskopem. Na tym badanie się kończy. Badania lekarskie przed egzaminem na prawo jazdy wykonuje przedsiębiorstwo N.Z.O.Z. ATUT Poradnia POZ. Wybierając te przychodnie możemy mieć pewność, że badania pójdą bardzo szybko i sprawnie. Badania lekarskie przed egzaminem nie są darmowe – trzeba za nie zapłacić kwotę 200 zł. Warto wspomnieć, że badania robimy na samym początku kursu – są one niezbędne do wydania nam PKK.