elementy-samochodu
17 sierpnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie elementy budowy auta powinien znać przyszły kierowca
5 (100%) / 1 głosów

Jakie elementy budowy auta powinien znać przyszły kierowca

Jedną z obowiązkowych części egzaminu na prawo jazdy jest tzw. obsługa pojazdu na planu manewrowym. Zaliczenie tego etapu jest warunkiem koniecznym, aby przejść do kolejnego. Niestety, wielu kandydatów na kierowców kończy egzamin już w tym momencie, co wynika z niedostatecznej wiedzy na temat kluczowych elementów budowy auta. O czym w takim razie na pewno nie wolno zapomnieć?

Zadania są losowane, ale należy przygotować się oczywiście ze wszystkich zagadnień, które mogą pojawić się na egzaminie. Dotyczą one przede wszystkim elementów odpowiadających za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przyszli kierowcy poznają je na kursach, prowadzonych w takich ośrodkach jak choćby wrocławska szkoła nauki jazdy Manewr – a podczas egzaminu mają obowiązek sprawdzić ich stan techniczny przed przystąpieniem do dalszych czynności, czyli np. kierowania pojazdem.

Światła

Wspomniane zadania dzielą się na dwie kategorie, które można skrótowo określić jako „światła” oraz „pod maską”. W pierwszej grupie do wylosowania jest sprawdzenie świateł:

 • pozycyjnych,
 • mijania,
 • cofania,
 • drogowych,
 • przeciwmgłowych,
 • awaryjnych,
 • kierunkowskazów
 • albo świateł STOP.

Kandydat na kierowcę musi nie tylko wiedzieć, w którym miejscu się dane światło włącza, ale też gdzie można zaobserwować efekt tego włączenia. W trakcie egzaminu trzeba bowiem wysiąść z samochodu i wskazać działanie danego światła egzaminatorowi. Wyjątkiem są światła STOP i cofania, w przypadku których o sprawdzenie ich funkcjonowania należy poprosić egzaminatora. Podczas „właściwej” części egzaminu włączone powinny być zaś światła mijania.

Pod maską

Pozostałe z dwóch zadań dotyczy kontroli płynów samochodowych, ewentualnie sygnału dźwiękowego, do którego sprawdzenia nie trzeba podnosić maski. Pozostałe elementy do sprawdzenia natomiast znajdują się pod nią. Chodzi mianowicie o:

 • zbiornik oleju,
 • zbiornik na płyn chłodzący,
 • zbiornik na płyn hamulcowy,
 • i zbiornik na płyn do spryskiwaczy.

W tym przypadku wiedzieć trzeba, gdzie owe zbiorniki się znajdują, a także w jaki sposób mierzy się poziom zawartości każdego z nich. Auto powinno oczywiście stać na równej powierzchni, a silnik nie może być gorący (ma to znaczenie zwłaszcza dla poprawnego zmierzenia poziomu oleju).

Inne ważne sprawy

Przyszły kierowca musi posiadać wiedzę również na temat innych elementów pojazdu, nawet jeśli egzamin akurat tego nie obejmuje. Zarówno bezpieczeństwo, jak i po prostu komfort jazdy będą znacznie wyższe wówczas, gdy potrafimy ocenić konieczność wymiany czy dopompowania opon albo wymiany piór wycieraczek. Przydatna okazuje się także umiejętność zmiany koła oraz prawidłowego podłączenia przewodów, dzięki którym „odpalimy” samochód od innego auta, gdy rozładuje nam się akumulator. Bez znajomości kontrolek na desce rozdzielczej czy tego, jak obsługuje się wlew paliwa, również nie może być mowy o kierowcy z prawdziwego zdarzenia.