5 lutego 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jakie części samochodowe mogą podlegać regeneracji?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie części samochodowe mogą podlegać regeneracji?

Regeneracja części samochodowych pozwala przywrócić im pełną sprawność. W ten sposób można uniknąć kosztownej wymiany – regeneracja jest tańsza niż zakup i montaż nowego elementu. Niestety, nie wszystkie części można regenerować. Z tego tekstu dowiesz się, które z nich mogą podlegać regeneracji, a także na czym ona polega. Poznaj tańszą alternatywę wymiany uszkodzonych części samochodowych.

Regeneracja – na czym polega i kiedy jest możliwa?

Regeneracja części samochodowych może być nazywana także remontem. Polega ona na doprowadzeniu danego elementu do stanu sprzed awarii lub zniwelowaniu skutków jej zużycia, a także na przywróceniu podzespołom właściwości użytkowych.

Regenerację można wykonywać np. na częściach, które składają się z wielu elementów, ale tylko niektóre uległy uszkodzeniu. Przykładem może być alternator, w którym wszystko poza obudową można wymienić. Jeśli w alternatorze posłuszeństwa odmówiła jedna rzecz, znacznie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest jej wymiana – pozostałe są przecież sprawne! Po tym zabiegu alternator działa jak nowy i jeszcze długo może posłużyć. To jest właśnie regeneracja.

Wymiana zepsutego elementu to tylko jeden ze sposobów regeneracji – mówi specjalista z firmy Lauber. – Elementom mechanicznym, które się starły lub zdeformowały, można nadać pierwotny kształt np. przez szlifowanie. Tak postępuje się m.in. z tłokami.

Kiedy regeneracja nie wchodzi w grę? Nie regeneruje się przede wszystkim podzespołów jednorazowego użytku. Do takich zaliczają się np. świece zapłonowe lub klocki hamulcowe. Po zużyciu muszą zostać wymienione na nowe. Nie regeneruje się także części, które uległy uszkodzeniu przez niewłaściwą eksploatację lub na skutek wypadku. Byłoby to niebezpieczne dla użytkowników pojazdu. Części te należy bezwzględnie wymienić.

Które części samochodowe można regenerować?

Dobra wiadomość jest taka, że lista podzespołów możliwych do zregenerowania jest długa. Otwierają ją silniki. Nawet te zużyte można przywrócić do stanu z czasów świetności, choć jest to czasochłonny i wieloetapowy proces.

Oto części, które można regenerować:

  • rozruszniki,
  • filtry cząstek stałych,
  • alternatory,
  • przekładnie kierownicze,
  • pompy wtryskowe Common Rail,
  • wtryskiwacze,
  • zaciski hamulcowe.

To, czy dana część nadaje się do regeneracji, a także jak będzie ona przebiegać, ocenia mechanik. Przed regeneracją podzespoły są wymontowywane i dokładnie diagnozowane. To, co się zepsuło, jest wymieniane, naprawiane lub uzupełniane. Sprawność filtrów można przywrócić przez ich czyszczenie.

Regeneracja części wymaga doświadczenia, bo nie ma tu dwóch takich samych przypadków. Po wszystkim podzespoły są czyszczone i montowane, a na koniec, jeśli zachodzi taka potrzeba – regulowane. Gotowe! Element jest jak nowy, a kierowca właśnie zaoszczędził.