warsztat-samochodowy
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak znaleźć dobry warsztat samochodowy?
5 (100%) / 1 głosów

Jak znaleźć dobry warsztat samochodowy?

Awaria samochodu jest najczęściej dużym problemem, który paraliżuje nasze codzienne życie. Wybór niewłaściwego warsztatu może tylko pogłębić kłopoty. Dlatego wiele osób zostawia swoje auto u mechanika, mając duszę na ramieniu. Czy będzie terminowy? Czy końcowa wycena będzie zgodna ze wstępnymi szacunkami? Czy rzeczywiście fachowcy użyją oryginalnych części, a nie tańszych zamienników?

Warsztat warsztatowi nierówny

Wyżej wymienione wątpliwości wcale nie są zmyślone. Wystarczy zajrzeć na dowolne forum motoryzacyjne czy do mediów społecznościowych – Internet pełen jest historii osób, które miały z warsztatami samochodowymi trudne przeprawy, żeby nie powiedzieć: batalie. Zarzutów jest wiele, m.in.:

  • zbyt długi czas naprawy, niezgodny z ustaleniami,
  • utrudniony kontakt, brak informacji dotyczącej stanu auta i postępów prac,
  • korzystanie z nieoryginalnych części mimo pobrania zapłaty za droższe oryginały,
  • niezgodność wstępnej wyceny z ostateczną,
  • niezadowalająca jakość usługi – samochód psujący się w krótkim czasie od naprawy,
  • „byle do bramy, a potem się nie znamy” – brak gwarancji sprawności samochodu i pozostawienie klienta bez wsparcia, gdy dojdzie do awarii z winy mechanika,
  • brak jakiegokolwiek potwierdzenia wykonania usługi – faktury, rachunku czy wpisu w książeczce serwisowej.

Oczywistą sprawą jest to, że dobry warsztat nie pozwala sobie na powyższe „niedociągnięcia” (a właściwe: celowe działanie na szkodę klienta). W dobrym warsztacie klient może liczyć na terminową realizację zlecenia, nie zapłaci więcej, niż zostało to zapowiedziane przy diagnozie, a także uzyska gwarancję na wykonaną usługę i w razie kłopotu będzie mógł wrócić, aby usunąć usterkę – bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dobry mechanik bierze odpowiedzialność za swoją pracę, a klient może liczyć na pełną informację dotyczącą samochodu.

Po czym poznać dobry warsztat samochodowy?

Dobry warsztat samochodowy najczęściej specjalizuje się w określonej marce albo typie pojazdów. Przykładem może być Merc Jaworowscy w Pile. Jakość usług świadczonych w tym warsztacie potwierdza fakt, że należy on do sieci Bosch Service. Wiąże się to z koniecznością spełnienia rygorystycznych warunków i regularnymi kontrolami. Warsztaty należące do sieci, posiadające autoryzację, reprezentują znacznie wyższy poziom niż warsztaty niezależne, nad którymi nikt nie sprawuje pieczy.

Dobry warsztat może się poszczycić długą tradycją. Fakt, że serwis jest obecny na rynku przez wiele lat, świadczy o tym, że udaje mu się dobrze prosperować, a nie byłoby to możliwe bez zadowolonych klientów. Warto też sprawdzić, czy od czasu założenia warsztat się rozwinął – przybyło stanowisk, sprzętu i pracowników. Ciągły rozwój świadczy o rosnącym zainteresowaniu, a to – o solidnej pracy i wysokich kwalifikacjach mechaników.