fotelik-samochodowy
30 stycznia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Rodzice, którzy zamierzają podróżować z dziećmi autem, muszą koniecznie zaopatrzyć się w foteliki samochodowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa drogowego, każde dziecko o wzroście poniżej 150 cm, może być przewożone samochodem wyłącznie w foteliku. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepszy fotelik, który zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo twojej pociechy.

Fotelik samochodowy to absolutna podstawa zachowania bezpieczeństwa dziecka podczas przewożenia go samochodem. Jednak aby fotelik faktycznie spełniał swoje zdanie, czyli chronił najmłodszych pasażerów w razie stłuczki bądź wypadku, musi spełniać odpowiednie standardy i być odpowiednio dobrany do konkretnego użytkownika.

Gdzie kupić fotelik samochodowy?

Choć wielu rodziców, szykujących wyprawkę dla swojego maleństwa, w ramach oszczędności decyduje się na zakup używanych przedmiotów, np. wózków dziecięcych, w przypadku fotelików samochodowych kategorycznie odradzamy takie postępowanie. Kupując fotelik z drugiej ręki nie możesz mieć pewności co do jego stanu. Istnieje prawdopodobieństwo, że sprzedawca oferuje ci fotelik powypadkowy. Dlatego fotelik samochodowy lepiej kupować w sklepie z artykułami dziecięcymi.

Podczas zakupu elementów służących bezpieczeństwu dziecka, podobnie jak w przypadku artykułów higienicznych, zawsze należy wybierać przedmioty fabrycznie nowe. Foteliki samochodowe są znacznie tańsze niż dziecięce wózeczki, także taki wydatek nie obciąży za bardzo domowego budżetu, za to zagwarantuje najwyższy stopień ochrony twojej latorośli – podpowiada ekspert z firmy NATIGO.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy dobieramy do wieku dziecka. Nigdy nie należy kupować fotelika na wyrost, co oznacza, że do momentu osiągnięcia przez malucha wzrostu 150 cm, prawdopodobnie będziesz zmuszony kupić ich kilka.

Dla najmłodszych przeznaczone są foteliki z grupy 0+. W sklepach z artykułami dziecięcymi zazwyczaj oznaczane są jako foteliki 0-9 kg, ponieważ nadają się do przewożenia malców w takim zakresie wagowym. Niektórzy producenci oferują też foteliki samochodowe 0-18 kg, które dzięki usuwanej nakładce mogą posłużyć nieco dłużej. Po ukończeniu pierwszego roku życia, dziecko najczęściej przesiada się w fotelik z kolejnych grup, od 9 do 36 kg lub od 15 do 36 kg.

Fotelik samochodowy musi być także dopasowany do modelu samochodu, w którym będziesz go montować. Najlepszym miejscem do umieszczenia fotelika jest środek tylnej kanapy, chyba że nie posiada ona trzypunktowych pasów. W takiej sytuacji fotelik montujemy na kanapie po stronie pasażera.

Kwestia montowania fotelika tyłem bądź przodem do kierunku jazdy wciąż jest przedmiotem sporów. Wg ekspertów największe bezpieczeństwo zapewnia jednak ta pierwsza konfiguracja. Wybierając fotelik samochodowy możesz wybrać model, który pozwala na oba sposoby montażu.